Pavlovův reflex na finančních trzích

Klíčové body

  • Pohyby technologických akcií jsou dnes nevídané a pohled na tisíciprocentní zhodnocení opční investice v průběhu několika dní v nás vyvolává Pavlovův reflex.
  • Geniální úlovky jsou však pouze palivem pro zhodnocení long části tzv. dispersion arbitráže.
  • Rozhodnutí, které akcie se zrovna dnes budou nakupovat a které prodávat, jsou náhodná. Představivost a fantazie nemá s tímto procesem nic společného.
Zdroj: Depositphotos

Pokud sledujete chování amerického akciového trhu vskutku do detailu, jistě jste si všimli zajímavého jevu, který v poslední době tento trh charakterizuje.

Implikovaná volatilita indexu S&P500 (vypočtená z cen opcí) je velmi nízká, pohybuje se v závislosti od expirace na nízkých dvouciferných až jednociferných hodnotách. Realizovaná volatilita (rozkmit akciového Brownova pohybu) je na srovnatelně nízké úrovni. Trh se nevrací na předchozí hodnoty (tzv. retracement), pouze skáče z jedné úrovně na vyšší a mezidobí je vyplněno více-méně stagnací.

Podíváme-li se však na volatilitu konkrétních akcií, a zejména na volatilitu skupiny nejoblíbenějších technologických titulů, zjistíme, že chování je naprosto odlišné. Implikovaná volatilita se pohybuje v řádech desítek procent, a výkyvy cen jsou tak brutální, že firmy s tržní kapitalizací, která se počítá v biliónech dolarů, se pohybují jako haléřové akcie. To co jsem právě popsal je charakteristický projev obchodní strategie, která se nazývá „dispersion trade“ Jedná se o arbitrážní typ obchodování, který využívá rozdílu mezi volatilitou indexu a jeho jednotlivých konstituentů. Obchodník prodává opce vypsané na index a kupuje opce na jeho jednotlivé akcie. Praxe není tak jednoduchá, jak zde popisuji, nicméně podstata je postižena slušně.

Nedávno jsem byl svědkem velmi komické situace zachycené reportéry jednoho finančního kanálu. Těsně před zveřejněním výsledků velké technologické firmy renomovaný portfoliomanažer vysvětloval, proč se cena této akcie musí vydat směrem vzhůru, když budou výsledky firmy takové, jak předpokládal. Vše se vyplnilo do puntíku až na fakt, že akcie místo dvouciferného nárůstu zaznamenala dvouciferný pokles. Logika byla naprosto brilantní, portfoliomanžer zkušený a znamenitý, výsledek však naprostá blamáž. Většinu těchto zklamání vymažeme z paměti díky behaviorální úchylce, kterou známe pod názvem survivorship bias. Nechceme vidět pravdu, že výběr vítězů je náhodný, ale hledáme racionální důvody a vysvětlení.

Pohyby technologických akcií jsou dnes nevídané a pohled na tisíciprocentní zhodnocení opční investice v průběhu několika dní v nás vyvolává Pavlovův reflex. Pokud je naše touha po penězích navíc podložena nějakou „racionální“ teorií nebo sci-fi fantazií o technologické budoucnosti, nic nás nemůže zastavit před pořízením investice. Faktem však je, že naše geniální úlovky jsou pouze palivem pro zhodnocení long části výše popsané dispersion arbitráže. Rozhodnutí, které akcie se zrovna dnes budou nakupovat a které prodávat, jsou náhodná. Představivost a fantazie nemá s tímto procesem nic společného.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0825 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0765 do 1,0864 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,14 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,09 až 25,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,11 do 23,40 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter