Pegas rozšíří výrobu v Egyptě

Společnost Pegas Nonwovens dnes ráno oznámila uzavření smlouvy s firmou Reifenhäuser Reicofil na dodávku nové výrobní linky pro egyptský závod. Roční výrobní kapacita linky nepřesáhne 10 tisíc tun, uvedení do komerčního provozu se předpokládá začátkem druhého čtvrtletí roku 2017. Instalace výrobní linky využije stávající infrastrukturu egyptského závodu; tento koncept společnosti umožní postupné budování výrobních kapacit v Egyptě až do 45 tisíc tun ročně.

„Investice do nové linky představuje další významný milník v historii společnosti. Jedná se o úplně novou platformu, první svého druhu v odvětví netkaných textilií. Tím naplňujeme svou dlouhodobou strategii založenou na instalaci nejmodernějších technologií umožňujících výrobu vyspělých produktů a potvrzujeme pozici jednoho z technologických leaderů v segmentu netkaných textilií používaných pro výrobu jednorázových hygienických produktů,“ uvedl generální ředitel Pegasu František Řezáč. „Pro další rozvoj společnosti je spolu se zajištěným dlouhodobým financováním neméně důležitým faktem i to, že tento typ výrobní linky považujeme pro její nižší celkové investiční výdaje, nižší nároky na infrastrukturu a nižší kapacitu za expanzivní platformu vhodnou pro etablování se na nových, zejména rozvíjejících se trzích,“ dodal Řezáč.

Akcie Pegasu jsou na maximu. Firma oznámila zpětný odkup

„Načasování i výrobní kapacita nové linky je v souladu s naším očekáváním. S druhou výrobní linkou v Egyptě počítala již naše poslední analýza akcií Pegas Nonwovens a domníváme se, že toto očekávání měla i většina trhu. Zpráva by mohla mít pozitivní dopad na cenu akcií, z našeho pohledu by ale taková reakce byla spíše krátkodobá. Firma navíc nezveřejnila výši investičních nákladů, a proto bude pro trh obtížnější kvantifikovat dopad nové linky do ocenění akcií Pegas Nonwovens, uvedli analytici Komerční banky. Akcie Pegasu dnes zahájily obchodování směrem níž, aktuálně o 1,7 %.

Egyptský závod ve městě 6th of October City začal vyrábět v polovině roku 2013 a investice tehdy dosáhla 1,5 miliardy korun. Jejímu rychlejšímu rozjezdu tehdy zabránily politické nepokoje v Egyptě a zhoršená bezpečnostní situace. Nyní již pracuje na plný výkon.

Loni díky egyptské lince celková produkce se znojemským a bučovickým závodem poprvé překonala 100.000 tun a výnosy činily zhruba 6,3 miliardy korun. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter