Pegas vyrábí na hranici možností, postaví si vlastní sklady

Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se chystá letos ve druhém pololetí postavit ve svém výrobním areálu dvě skladovací haly, které budou mít dohromady 11.000 metrů čtverečních. Po několika letech úvah tak může firma opustit externí sklady a přijme několik zaměstnanců na obsluhu nových, uvedl mluvčí firmy Jan Židek.     

Nový sklad v Příměticích by měl začít fungovat zhruba za rok. „Poslouží nám pro skladování vstupních surovin i pro hotové výrobky. Zároveň se zjednoduší logistika,“ uvedl Židek. Kapacita závodu však zůstane stejná. Firma plánovala vybudování skladu dlouhodobě, musela však čekat na loňské vydání nového územního plánu Znojma. „Až loni jsme se proto rozhodli definitivně,“ uvedl Židek.     

Ke skladu se postaví ještě přístavek pro manipulaci s dovezenými surovinami a pro odvoz zboží k zákazníkovi. Dosud se pozemek využíval jako pole, ze zemědělského půdního fondu bude nutné vyjmout 23.000 metrů čtverečních kvalitní půdy. Výroba nyní funguje na hranici výrobních kapacit, proto se chce letos soustředit na jejich efektivnější využití a také na vývoj technologicky vyspělých materiálů. 

Pegas potěšil na všech úrovních, zvýšil dividendu a výhled

Akcie Pegasu jsou veřejně obchodované na burzách v Praze a ve Varšavě. V minulém týdnu firma zveřejnila hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál 2014 i celý loňský rok, které byly na všech úrovních nad očekáváním analytiků. Tržby za loňský rok meziročně vzrostly o 16 % na 230 mil. eur, čistý zisk přesáhl 27 mil. eur. Společnost zvýšila výhled pro EBITDA v letošním roce na 44 až 48,5 mil. eur a její představenstvo navrhlo zvýšit dividendu o 5 centů za akcii na 1,15 EUR. 

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku, kromě Znojma má v Česku závod ještě v Bučovicích a provozuje také novou linku v Egyptě, zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají pro hygienické prostředky, uplatní se ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví.

Newsletter