Pegasu roste zisk díky egyptské lince, celoroční výhled potvrzen

(Doplněno 11:25) Znojemský výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens, zaznamenal ve druhém kvartále letošního roku o třetinu vyšší zisk v meziročním srovnání, za solidního růstu výnosů.

Celoevropsky významný producent dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku tržeb 52,6 milionu eur, tj. meziročně o 9,3 % vyšších. Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 8,6 % na 9,9 mil. EUR. O výrazných 33 % vzrostl čistý zisk, který dosáhl rovných 5 mil. EUR.

Pegas spolu s výsledky potvrdil dříve poskytnutý výhled pro hospodaření roku 2014. Očekává meziroční růst EBITDA o 12 až 22 %.

„Ve druhém čtvrtletí tohoto roku jsme meziročně zvýšili ukazatel EBITDA o téměř 9 % na 9,9 milionu EUR. Největší měrou se na tomto růstu samozřejmě podílel přínos nové výrobní linky v Egyptě. Provozní výsledky v Egyptě nás doposud velmi těší a již dnes se dá říci, že egyptská výrobní linka je schopna dosahovat obdobných výrobních parametrů, na jaké jsme zvyklí v našich českých závodech. Osobně jsem také velmi spokojen s vývojem produktového portfolia, kde jsme v první polovině tohoto roku potvrdili dříve indikovaný trend zvyšování podílu technologicky vyspělých materiálů,“ uvedl k výsledkům František Řezář, generální ředitel Pegasu.

„Přestože dnešní čísla byla nepatrně horší ve srovnání s našimi odhady, nemyslíme si, že by měla mít významnější dopad na celoroční výsledky. Nadále čekáme růst letošních tržeb a ukazatele EBITDA o zhruba 13 %. Optimalizace výroby a vyšší produkce vyspělých materiálů by mohly vést ke zlepšení provozních marží… Ponecháváme naši cílovou cenu i doporučení v platnosti,“ komentuje report Pegasu analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Za první pololetí dosáhly výnosy společnosti 111,4 mil. EUR, což představuje meziroční nárůst o 13,6 %. Za ním stojí především vyšší prodej hotových výrobků díky produkci z nové výrobní linky v Egyptě. EBITDA za pololetí činila 22,1 mil. EUR a oproti předchozímu roku tak vzrostla o 15,5 %, zejména díky přínosu egyptského výrobního závodu. Výsledek byl také podpořen slabším kurzem koruny vůči euru. Vliv mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl v meziročním srovnání negativní. Čistý zisk za pololetí meziročně stoupl o 56,5 % na 10,5 mil. EUR. Takto výrazný nárůst byl především z důvodu vykázaných nerealizovaných kurzových změn v porovnávaných obdobích, uvedla společnost.

„Z hlediska dosažených provozních parametrů mohu potvrdit naplnění našich očekávání v oblasti prodeje, kde došlo k posílení skladové zásoby hotových produktů umožňující efektivnější plánování výrobních bloků. V oblasti výroby stále ještě cítíme určité možnosti pro zlepšování, což nám, společně s ostatními zmíněnými faktory, dává dostatečnou důvěru ve splnění celoročního výhledu, ale i dobré předpoklady z dlouhodobějšího hlediska,” uvedl CEO Řezáč.

Pegas dnes po výsledcích na pražské burze ztrácí již 2 %.

Pegas schválil managementu nový motivační plán

Pegas vyplatí dividendu 1,10 eura/akcii, schválili akcionáři

Akcionáři Pegasu 16. červnu schválili navrženou výši dividendy 1,10 eura/akcii, meziročně tak dividenda vzroste o pět centů. Rozhodný den pro vznik nároku na dividendu byl stanoven na 17. října 2014 a den výplaty dividendy na 29. října 2014.

Zdrojem výplaty dividendy bude zisk roku 2013 a nerozdělený zisk minulých let. Celkem společnost na dividendách vyplatí 10,2 mil. EUR.

Výsledky za 3Q letošního roku firma oznámí 27. listopadu.

Newsletter