Peking srazil akcie Applu o 5 %

Americké akciové trhy spadly dnes v průměru o více než procento, za což mohou „poděkovat“ Pekingu. Překvapivá devalvace čínské měny vůči dolaru snižuje zahraniční konkurenceschopnost amerických podniků. Dolů zamířily i ceny ropy, což mělo negativní dopad na akcie energetických společností.

Čínská centrální banka dnes po sérii nepříznivých zpráv z ekonomiky devalvovala oficiální kurz jüanu vůči americké měně o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar. Na devizovém trhu dnes kurz jüanu klesl vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň za tři roky a zaznamenal nejhlubší propad za více než dvě desetiletí.

Čína míchá kartami. Pro Fed to může být brzy

Centrální banka svůj krok označila za „jednorázové znehodnocení“ a vysvětlila jej změnou způsobu, jimž bude oficiální kurz napříště určovat. Podle řady ekonomů je ale cílem tohoto kroku posílení konkurenceschopnosti čínského hospodářství.

Podle některých analytiků je dnešní krok Pekingu známkou toho, že měnové války neskončily, a může vést k oddálení prvního zvýšení sazeb ve Spojených státech.

Překvapení na trhu s ropou: Teď ji chrlí Írán

Dolů kvůli levnější ropě zamířily například akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil -0,7 %. Cena barelu americké lehké ropy WTI propadla až o více než 4 %, přes 2 % odepsal Brent.

Akcie internetové firmy Google naopak posílily o 4,3 % díky změnám ve struktuře podniku. Tento vývoj ale přebil propad akcií Applu, které odepsaly 5,2 %, s podporou Caterpillaru -2,6 %.

Newsletter