Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Peking tvrdí, že nemá zájem na rozpoutání měnové války

Čína nikdy nepoužila svou měnu jako nástroj k získání výhody ve světovém obchodu a neusiluje ani o měnovou válku. Uvedl to dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang. Reagoval tak na kritiku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož Peking oslabováním své měny poškozuje americké podniky i spotřebitele.

Trump během volební kampaně hrozil, že označí Peking za manipulátora s měnou a zavede odvetná cla na čínské zboží, aby snížil obchodní deficit Spojených států. Podle čínského ministerstva zahraničí by se však obchodní problémy mezi Čínou a USA měly řešit prostřednictvím dialogu.

„Čína nikdy nepoužila a ani nepoužije měnové války, aby získala výhody či dosáhla zvýšení konkurenceschopnosti v obchodu,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí. „Nemáme zájem vést měnovou válku. Z dlouhodobého hlediska to pro Čínu není výhodné,“ dodal.

Guvernér amerického státu Iowa Terry Branstad, kterého Trump hodlá jmenovat velvyslancem v Číně, podle čínských médií uvedl, že bude usilovat o zvýšení vzájemného obchodu, které by bylo výhodné pro USA i pro Čínu. „Chceme pokračovat v posilování vztahů a ve zvyšování obchodu mezi oběma zeměmi,“ citovala Branstada zpravodajská agentura Nová Čína. Branstad také poukázal na obrovský prostor pro nové čínské investice v USA.

Před pěti až deseti lety panoval obecný názor, že Čína drží hodnotu domácí měny na uměle nízké úrovni, aby si zajistila obchodní výhodu. V poslední době však řada ekonomů upozorňuje, že Peking se naopak snaží svou měnu podpořit.

Čínská centrální banka již vynaložila ze svých rezerv stovky miliard dolarů, aby zastavila pokles čínského jüanu, za kterým stojí odliv kapitálu do zahraničí vyvolaný nejistotou ohledně ekonomické vývoje. Navzdory intervencím centrální banky čínská měna loni vůči dolaru oslabila o téměř sedm procent, nejvíce od roku 1994.

Newsletter