Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Peněz je na trzích dost. Miliardy jich jdou do technologií

Technologický sektor má v indexu S&P 500 největší váhu a je zároveň nejvýkonnějším segmentem tohoto roku. K dnešnímu dni eviduje celkem 85 firem sledovaného benchmarku růst o velikosti 20 % a více, z toho více než čtvrtinu tvoří právě technologie. O čem to svědčí? Investoři hromadně investují miliardy dolarů do technologických akcií i fondů, a to včetně ETF.

Podle dat serveru Investopedia investovali institucionální a drobní investoři do sledovaného segmentu jen za minulý týden jednu miliardu dolarů. Meziroční tempo přílivu peněz do technologických společností je tak nejvyšší za posledních 15 let. Celkově bylo za toto období zainvestováno již 8,9 miliardy dolarů.

Zatímco technologické fondy mají za sebou impozantní týden, některá ETFka (burzovně obchodované fondy) zažívají boom už od začátku roku. Například největší technologické ETF dle objemu aktiv, Technology Select Sector SPDR (ticker XLK), získalo tento rok na své cestě za ziskem 14,7 %, aktiva tedy vzrostla o 1,66 miliardy dolarů. Není se čemu divit, technologické akcie, které tento rok vzrostly o 20 % a více, jsou Apple, Facebook a Aphabet, a právě ty zároveň tvoří zhruba jednu třetinu váhy portfolia fondu XLK.

„Třicetiprocentní zisky Facebooku a Applu napomáhají technologické rally, ovšem o úspěchu samotného odvětví svědčí především fakt, že 84 % tech akcií má tento rok pozitivní zisky,“ okomentoval současnou situaci pro agenturu Bloomberg analytický tým Bank of America.

Další ETFko, The Fidelity MSCI Information Tech ETF (ticker FTEC), letos také zaznamenalo značný příliv kapitálu celkově v hodnotě 910 milionů dolarů. FTEC je nejméně nákladným technologickým ETF ve Spojených státech, jeho roční poplatky činí 0,084 %.

Sum sumárum, odvětví technologií představuje nyní téměř 23 % indexu S&P 500, což je o 900 bazických bodů více než např. sektor zdravotnictví a finančních služeb. O tom, že tomuto segmentu investoři opravdu věří, svědčí i fakt, že pět z deseti nej společností S&P 500 a sedm z top 30 představuje právě akcie technologických společností.

Newsletter