Peru, Brazílie nebo Norsko… Jaké akcie letos vydělaly?

Akciové trhy letos vesměs rostly. Většina z nejvýkonnějších akciových trhů patří mezi rozvíjející se trhy, jako jsou Peru, Rusko či Brazílie. Výjimkou mezi letošními premianty jsou Norsko a Kanada. Americké indexy se v závěru roku dokonce dostaly na maxima. České akcie jako jedny z mála ztratily. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

„Akciové investice do zahraničních akcií dopadly letos ziskově. Index DAX německé burzy posílil o více než šest procent, britský index FTSE o 13 procent, francouzský o čtyři procenta. Americké indexy uzavřely také pozitivně. Index Dow Jones vzrostl o 14 procent, index S&P 500 o 11 procent,“ řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Počátkem roku propadla cena ropy a začalo se mluvit o globální krizi. V prvním pololetí z obav, že záporné úrokové sazby ovládnou finanční centra, rostly ceny státních dluhopisů. ČR si díky tomu půjčovala krátkodobý kapitál tak, že jí za to investoři ještě platili. „V přímém přenosu jsme se stali svědky několika překvapení, jakými bylo vystoupení Britů z EU nebo výhra Donalda Trumpa v boj o křeslo v Bílém domě. Se všemi těmito nečekanými situacemi se finanční trhy vypořádaly velmi rychle a celkový výsledek pro rok 2016 vyzní pozitivně,“ uvedl ředitel finančních trhů společnosti Creditas Roman Koděra.

„Rok 2016 můžeme považovat z hlediska investic za úspěšný,“ dodal portfolio manažer Generali Investments Patrik Hudec. Měnily se podle něj ale vítězové a poražení, kdy předchozí tahouni, farmaceutické a biotechnologické tituly, ztráceli dech. Naopak pět let poklesu přerušily komodity, když se především pod taktovkou ropy vydaly vzhůru. Výrazný obrat předvedly hlavně akcie komoditně orientovaných zemí v čele s Kazachstánem, Brazílií, Ruskem a Kanadou, dodal.

Americké indexy se po překvapivém výsledku prezidentských voleb rychle vzpamatovaly a od tohoto dne se jejich růstová série přetavila do několika nových maxim, upozornil Koděra. Všechny čtyři hlavní indexy Dow Jones, S&P500, Nasdaq a Russell 2000 se společně v jeden den dostaly na nová rekordní maxima. Konec roku přinesl atak hranice 20.000 bodů indexu Dow Jones.

 

Z evropských trhů mezi nejvíce ztrácející trhy patří Dánsko, Portugalsko a do prosince Itálie, která ztrácí 11 procent, když největší tlak způsobily problémy nejstarší banka na světě Monte dei Paschi di Sienna (minus 87 procent). Sekundovala jí německá Deutsche Bank, která nakonec těsně před Vánoci našla dohodu s regulátorem v USA a její hodnota 18 eur po letošním minimu pod deseti eury bude znamenat ztrátu „jen“ 19 procent.

Cena zlata si od začátku roku drží růst zhruba osm procent, v korunách téměř o deset procent. Jeho cena vzrostla z lednových 1060 dolarů na 1131 USD. Zlato v dolarech během posledního měsíce zlevnilo o 4,8 procenta, v korunách něco méně, o 3,8 procenta. Cena stříbra v průběhu listopadu také mírně klesla, ve srovnání s lednem 2016 si přesto připisuje zisk 20 procent. Cena zlata letos rostla kvůli Brexitu a problémům Deutsche Bank, ve druhé půlce roku se stabilizovala, uvedl obchodní ředitel společnosti Golden Gate CZ Pavel Ryba.

 

Newsletter