Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Pesimismus institutů: Německá ekonomika zpomalí

Růst německé ekonomiky letos zpomalí na 1,6 procenta. Taková je předpověď předních německých ekonomických institutů, které zhoršily svou předchozí prognózu. Podle ní měla hospodářská expanze zrychlit na 1,8 procenta. Instituty vládu vyzvaly, aby podpořila ekonomiku využitím přebytků veřejných financí ke snížení daní a k investicím.

V příštím roce očekávají instituty další zpomalení růstu na 1,5 procenta. Loni největší evropská ekonomika vykázala růst o 1,7 procenta, což bylo její nejrychlejší tempo za poslední čtyři roky. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Za zhoršením letošního výhledu stojí ochabování ekonomické expanze v zahraničí, zejména v Číně, což oslabuje německý vývoz. Německá ekonomika by nicméně měla nadále těžit ze silné soukromé spotřeby, kterou podporuje příznivá situace na trhu práce. Hospodářský růst by měly podpořit i rozpočtové výdaje, mimo jiné díky rostoucím nákladům souvisejícím s nynější migrační krizí, uvedly instituty.

Německá vláda koncem ledna snížila odhad letošního růstu na 1,7 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Novou prognózu kabinet zveřejní příští týden.

 

 

Instituty kritizovaly vládní ekonomickou politiku posledních let, která růst nijak nepodporovala a je podle nich „neudržitelná“. Doporučily využít přebytků ke snížení daně z příjmu fyzických osob a posílení investic do infrastruktury a vzdělání. Varovaly ale před zvýšenými výdaji, které by podpořily pouze spotřebu, například v podobě zvýšení důchodů před celostátními volbami v příštím roce.

Německá spolková vláda udržuje od roku 2014 vyrovnaný rozpočet. Celkové veřejné finance včetně bilancí sociálních fondů budou mít letos a příští rok podle institutů přebytky kolem 10 miliard eur (270 miliard Kč).

Instituty rovněž vystoupily na obranu Evropské centrální banky (ECB) před kritikou ze strany vládních politiků, včetně ministra financí Wolfganga Schäubleho. Vláda by podle nich ECB kritizovat neměla a místo toho by se měla starat o podporu hospodářského růstu.

 

 

ECB se kvůli své stále uvolněnější měnové politice stala terčem útoků konzervativních německých politiků, které odrážejí nespokojenost spořivých Němců s takřka nulovými úroky z bankovních vkladů. Schäuble tento týden agentuře Reuters řekl, že politika nízkých úrokových sazeb způsobuje „mimořádné problémy“ německým bankám i budoucím důchodcům, jejichž důchodové fondy přicházejí o výnosy.

Podle institutu je ale politika ECB správná, protože inflace a hospodářská produkce v eurozóně jsou stále velmi nízké. Poukázaly přitom na výrazné úspory, které vlády díky této politice získávají na úrocích a které jim umožňují zvyšovat výdaje.

Newsletter