Pět extrémních způsobů, jak řešit populační krizi

Různé země mají různé problémy. Zatímco v rozvojových zemích se dětí rodí až příliš, vyspělé západní státy bojují se stárnutím populace a nízkou mírou porodnosti. Jak se dá s populačními problémy bojovat? Pár extrémních způsobů, které v minulosti použily nebo používají vlády, aby ovlivnily míru porodnosti směrem nahoru představil server Listverse.

  1. Rumunsko

V 60. letech se socialistické Rumunsko potýkalo s téměř nulovým populačním růstem, a tak se rozhodlo rázně zakročit. Zákaz potratů a antikoncepce a takřka zamezení rozvodům byl jen začátek. Ať už žena, či muž, svobodní či provdaní, pokud jim bylo více než 25 let a neměli děti, byla jim výrazně zvýšena sazba daně z příjmu. Naopak rodinám s třemi a více dětmi byla sazba výrazně snížena.

Kromě toho byly bezdětné páry vyslýchány ohledně jejich pohlavního života, ženy musely podstupovat gynekologické prohlídky každý měsíc a nemocnice hlídala policie, aby zajistila, že nebude proveden žádný potrat. Výsledky opatření byly katastrofální, tisíce dětí bylo opuštěno hned po porodu.

Sex ve městě: Jsou města opravdu hřbitovem porodnosti?

  1. Rusko

Také Rusko se za svých socialistických let snažilo podnítit populační explozi, a to proto, aby se jakožto světová velmoc mohlo pochlubit co nejširší pracovní silou. A tak ženám, které porodily a vychovaly alespoň pět dětí, bylo přisouzen čestný titul „matky hrdinky“ a dostaly také Sovětskou medaili mateřství. Ženy, které porodily více než pět dětí, pak místo mosazné medaile obdržely stříbrnou medaili. Dnes se tyto klenoty dají pořídit na eBay.

  1. Jižní Korea

Jižní Korea bojuje s jednou z nejnižších porodností na světě. Proto se tamní vláda rozhodla vzít problém do vlastních rukou a zavedla tzv. rodinné dny. Takovým rodinným dnem je každá třetí středa v měsíci, kdy mají všechny státní úřady zkrácenou pracovní domu, aby jejich zaměstnanci mohli jít domů a věnovat se své rodině (a hlavně jejímu rozšiřování).

Fenomén stárnutí populace a investice do nemovitostí

  1. Singapur

Další stát bojující s nízkou porodností se rozhodl pro kreativní řešení ve spolupráci se soukromou firmou. Singapurská vláda v roce 2012 pověřila firmu Mentos vytvořením kampaně, která měla zabrnkat na vlasteneckou nótu. A zdá se, že se povedlo. Video z názvem „Národní noc“ povzbuzuje diváky k tomu, aby „splnili svou občanskou povinnost“, „prožili svou národní noc“ a „nechali své vlastenectví explodovat“.

  1. Japonsko

Země s nejstarším obyvatelstvem světa zkouší v boji proti tamní populační krizi možné i nemožné. Studenti z University of Tsukuba vytvořili robotické dítě, které se směje, pláče a vůbec se tak nějak snaží působit jako lidské dítě. Dospělí jsou pak vyzývání k tomu, aby si s robotickým dítětem hrály. Konečným cílem je vyvolat v nich touhu po tomto druhu interakce – tak, aby zatoužili po svém vlastním dítěti.

Řešení japonské sexuální krize? Nechat ženy pracovat

Newsletter