Pět indexů, které by investorům měly zmrazit úsměv

Nejsledovanější světový akciový index Dow Jones v lednu překonal hranici dvaceti tisíc bodů. Index S&P 500 se blíží ke své nejvyšší bodové hranici a vypadá to, že obavy z nové administrativy Spojených států nadobro pominuly. Pokud se však podíváme konkrétněji na data osmiletého býčího trhu, tak pět indexů naznačuje, že optimismus na trzích je spíše zneklidňující.

Slovo „nejistota“ se objevuje v mediích mnohem častěji než kdy předtím, tvrdí data agentury Bloomberg. Tento průzkum byl proveden v rámci mnoha mediálních zdrojů. Americký prezident Donald Trump by typicky mohl namítnout, že média jsou zmanipulovaná. Nicméně v takovém širokém měřítku, je tato statistika velmi zajímavá.

Wall Street je za leden v plusu, trhem hýbe Trump

Dva zajímavé ukazatele jsou VIX (Volatility Index, neboli index strachu) a Global Economy Policy Uncertainty index. První z nich v podstatě monitoruje náladu Wall Street a druhý jmenovaný náladu politiků a bankéřů. Rozdíl mezi oběma indexy je v současnosti největší v historii. Na vině je především nejistota z nové americké politiky.

Třetím z ukazatelů je Skew Index. Ten sleduje hodnotu nákupu finančních derivátů, které zajištují investory proti velkým výkyvům indexu S&P 500. Těchto „pojistek“ poslední dobou investoři nakupují mnohem více, což reflektuje posilující index. Jeho trend je tedy naprostým opakem „indexu strachu“, který reflektuje klid a optimismus na trzích.

Trh práce nakopl akcie, DJI nad 20K a Nasdaq na rekordu

Nákup a hodnota zlata jako ukazatele investiční nálady se používá již mnoho let. V posledních letech trend nákupu posiluje a mnoho investorů využívá zlato jako hedge.

„Všimněte si, že přestože volatilita akcií osciluje kolem rekordně nízkých hodnot, tak investice do zlata se stále zvyšují, a to především v Evropě,“ uvedl analytik Bank of America Barnaby Martin.

Pokud někteří investoři nevěří jen zlatu, tak ještě přesnějším a zneklidňujícím ukazatelem je index, který monitoruje cenu zlata a dluhopisových výnosů. Tři po sobě následující čtvrtletí stoupal tento kombinovaný index před pádem trhu dluhopisů v letech 1973-1974, stejně tak se choval před největším akciovým propadem v roce 1987. Cena zlata se sice permanentně nezvyšuje, ale výnos desetiletých amerických dluhopisů se od zvolení Donalda Trumpa zvýšil z 1,77 % na 2,44 %.

Newsletter