Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Pět názorů na návrh změny penzijního systému

Důchodová komise, v níž zasedají zástupci politických stran a experti, představila návrhy na změnu penzijního systému. Co na ty, které se dotknou přímo důchodců, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen?

První pilíř – veřejný důchodový systém:

1) První pilíř – veřejný systém: přehodnocování věku pro odchod do důchodu 

Návrh: Každých pět let by ho posuzovala vláda. Podle průměrného věku dožití a dalších kritérií by růst přibrzdila, nebo urychlila. Člověk by měl v penzi strávit čtvrtinu života, zhruba 20 let. Ženy se dožívají vyššího věku, ale odchod do důchodu by se s muži musel zprůměrovat.

LK: Věk odchodu do důchodu je třeba hlavně citelně zvýšit. I když to je politicky nepopulární. Pomůže to stabilizovat celý penzijní systém. Když německý kancléř Bismarck zaváděl první důchodový systém, do penze se odcházelo v 70 letech, přičemž muži se dožívali v průměru 35,6 roku a ženy 38,4 (data byla ovlivněná tehdy ještě stále velmi vysokou kojeneckou úmrtností).

2) Sdílení vyměřovacích základů pro výpočet penze mezi manželi 

Návrh: Odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se u manželů sečetly a rozdělily rovným dílem. Důchod obou by tak byl stejný. Srovnal by se propad mezi penzí mužů a žen. 

LK: Titanik se potápí, ale v orchestru na palubě se marnivě dohadují, jaké bude zastoupení mužů a žen v tomto hudebním tělesu. Titanikem mám na mysli tuzemský penzijní systém. Opravdu mi to nepřijde jako nejpodstatnější otázka. Jde jen o dílčí změnu.

Druhý pilíř – přesměrování části odvodů do spoření ve fondu plus doložení části svých peněz:

3) Způsob zrušení druhého pilíře 

Návrh: Část odvodů z veřejného systému by nemělo být možné převádět do vlastního spoření od ledna 2016. Celou uloženou částku by lidé měli od fondů dostat zpět do konce roku 2016.

LK: Jakákoli úprava penzijního systému, včetně zrušení druhého pilíře, by měla vést ke zvýšení spoluodpovědnosti lidí za své zajištění na stáří. Smýšlení lidí se musí zásadně změnit – musí spoléhat ve vyšší míře sami na sebe a stát k tomu musí vytvořit určité podmínky.

Třetí pilíř – doplňkové spoření, dříve penzijní připojištění:

4) Zrušení věkové hranice pro založení spoření 

Návrh: Nyní je možné mít ho až od 18 let, nově by ho mohly mít i děti. Rodina by jim mohla začít spořit hned po jejich narození. 

LK: Nemyslím si, že jde o přínosný krok. Ať rodiče raději investují určitý čas do svého finančního vzdělání a osvěty dětí. Budou tím úspory celkem dobře zhodnocovat, a pružněji, než kdyby se upsali dalšímu finančnímu produktu v řadě.

5) Osvobození vyplácených důchodů ze spoření od daně z příjmu 

Návrh: Pokud si střadatel nechá penzi ze spoření vyplácet nejméně po dobu deseti let, nebude to zdaněno.

LK: Rozhodně s tím souhlasím, čím bude méně daní, tím bude lépe.

 

Lukáš Kovanda se vyjadřoval pro sobotní vydání deníku Aha!

Newsletter