Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Pět nejhorších investic, které jste mohli udělat od roku 2009

Investiční weby jsou plné článků o tom, jak by investoři měli investovat a do čeho. Čemu by se ale měli naopak vyhnout, o tom se příliš nemluví. Nyní však server MarketWatch odhaluje, která aktiva dosáhla v období od poslední finanční krize „nejhoršího“ výkonu. Kdo ví, možná je máte v portfoliu i vy…

Hotovost a její ekvivalenty

Výnos: Méně než 1 %

I když si o filozofii státních peněz, tzv. „fiat money“, může každý myslet své, faktem zůstává, že proti kolapsu v podobě finanční krize jsou velmi dobrou pojistkou (přinejmenším do doby, než se finanční krize zvrhne v politickou). Avšak slušný výkon během recese je obvykle vyrovnán relativně chabým výkonem během dobrých časů. Pokud jste tedy po propadu v roce 2009 investovali do hotovosti, udělali jste velkou chybu.

Komodita budoucnosti? Investujte do vody!

Americké inflačně chráněné dluhopisy (TIPS)

Výnos: Méně než 20 %

Jak název napovídá, specifikem inflačně chráněných bondů je, že chrání investory před rizikem inflace. U inflačně indexovaného dluhopisu je fixní pouze jeho kupón, avšak jmenovitá hodnota i úrokové platby se mění spolu s inflací.

Tyto tzv. dluhopisy s reálným výnosem jsou ceněné pro svou nízkou volatilitu, avšak za eliminaci rizika spojeného s inflací musí investoři zaplatit nižším výnosem. A to se v dobách, jako byla poslední dekáda, kdy byl trend zvyšování cen v porovnání s historií relativně plochý, příliš nevyplatí. Pokud se však inflace bude do budoucna zvyšovat, tento stav by se měl změnit a TIPS by tak měly nabývat na atraktivitě.

Zlato

Výnos: Méně než 30 %

Žlutý kov je pověstný svým takřka inverzním vývojem k akciovým trhům. Pokud tedy budete zlato vyhledávat v době, kdy se analytici předhánějí v tom, kdo předpoví horší recesi, pak jistě neuděláte chybu. Avšak pokud jste si zlato oblíbili po krachu v roce 2009, pak jste svůj zájem nenačasovali příliš chytře; cena drahého kovu za posledních osm let vzrostla o skromných 30 %.

To by mohl být dobrý výkon pro konzervativního investora, avšak v této souvislosti se sluší připomenout, že vývoj ceny zlata představoval v tomto období spíš než klidnou mírně rostoucí trajektorii jízdu na horské dráze. Cena zlata skákala nahoru, dolu a zase zpět, což dokládá, že tento kov je poměrně dost volatilní investicí. To lze ale vykompenzovat tím, že jej budete držet delší období.

Čínské akcie

Výnos: Méně než 60 %

iShares China Large-Cap ETF FXI, což je index nejoblíbenějšího čínského fondu, který nyní spravuje aktiva v hodnotě 3 miliardy dolarů, vzrostl od svých nejnižších hodnot v březnu roku 2009 o 60 %, ostatní čínské fondy pak o něco méně. To nezní jako špatné číslo, ovšem jen do doby, než zjistíme, že americké akcie si za toto období polepšily o mnoho více – například ty zastoupené indexem S&P 500 o 249 %, Dow Jones Industrial Average (DIJA) pak vzrostl o 219 %.

Energetické akcie

Výnos: Méně než 90 %

Podle výsledků ETF Energy Select Sector SPDR, který je jakýmsi benchmarkovým indexem pro celý energetický sektor, vzrostly akcie energetických společností za období od krachu v roce 2009 o méně než 90 %, což dělá z energetiky prakticky nejméně výnosné odvětví. Výsledky minulého roku, kdy sledovaný segment rostl o zhruba 25 %, však napovídají, že situace se začíná obracet.

Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

Newsletter