Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Pět otázek pro Draghiho

Dnes ve 13:45 bude oznámeno rozhodnutí Evropské centrální banky o úrokových sazbách. Několik desítek minut poté proběhne tisková konference Rady guvernérů. V následujícím textu je agenturou Bloomberg nastolených pět otázek, které jsou pro budoucí vývoj trhů stěžejní, a 5 odpovědí, které můžeme od Draghiho čekat.

Jak moc hodlá ECB navyšovat svou rozvahu?

Evropská centrální banka během prvních dvou týdnů programu kvantitativního uvolňování nakoupila dluhopisy o hodnotě 4,8 mld. eur. V dalších dnech zřejmě přijde rozšíření nákupu o další aktivy kryté cenné papíry. Skupina analytiků od JP Morgan Chase přes Royal Bank of Scotland je však silně skeptická ohledně úspěšnosti nákupu aktiv společně s poskytováním dlouhodobých půjček (TLTRO). Podle nich se Draghiho cíl navýšit bilanci ECB o 1 bilion eur, a dostat se tak na úroveň roku 2012, nepodaří splnit.

Draghi (ECB) oznamuje zahájení odkupu aktiv k polovině října

Můžeme čekat další stimul?

Pravděpodobně ne. Analytici předpokládají, že rozhodnutí o úrokové sazbě nebude nijak překvapivé a ponechá tak sazby na rekordních minimech. Zároveň se nikdo nepřiklání k názoru ohledně zavedení jiných nestandardních nástrojů podpory ekonomického růstu. Vše se odvíjí od toho, jak, a jestli vůbec, dokáže dodatečná likvidita přimět banky k mohutnější úvěrové expanzi směrem k domácnostem a podnikatelskému sektoru.

V tomto směru se pozornost upírá spíše k příštímu měsíci, který sama ECB spojila s možným rozšířením programu nákupu aktiv o další aktiva, jako jsou korporátní či dokonce státní dluhopisy. Samozřejmě to vše v závislosti na ekonomickém vývoji Evropy.

Člen Rady guvernérů ECB: QE v Evropě? Nikdy neříkej nikdy

Potýká se Rada guvernérů s vnitřními spory?

Guvernér německé Bundesbanky Jens Weidmann se veřejně postavil proti dosavadním krokům Evropské centrální banky a dostalo se mu podpory i od některých dalších členů. Gró sporů spočívá především v komunikaci. Ostatní světové centrální banky udržují svá rozhodnutí v naprosté anonymitě až do doby jejich oficiálního vyhlášení. ECB je v tomto směru mnohem průhlednější především díky samotnému Draghimu, který v rámci svých odpovědí na otázky ohledně kvantitativního uvolňování občas prozradí více, než by měl.

Prostořeký Draghi povolán mlčet?

Jaký je výhled evropské inflace?

ECB pracuje s cílem udržet evropskou inflaci lehce pod úrovní 2 %. To se jí ovšem dlouhodobě nedaří. Díky snížení úrokových sazeb v minulém roce se za říjen cenová hladina odrazila od svých pětiletých minim k růstu o 0,4 %. Klíčová jádrová inflace však klesla za minulý měsíc o 0,7 %.

Výhled do příštích let je taktéž negativní. Evropská komise snížila své odhady růstu cen v letošním roce na 0,5 % a na 0,8 % za rok 2015. Samotná ECB doposud očekává v příštím roce růst inflace o 1,1 %, avšak i to se může změnit vzhledem k prosincové predikci, jež bude muset nutně reagovat na skomírající ekonomický vývoj starého kontinentu.

Prognóza EK míří svou předpovědí inflace pod výhled ECB

Na co se může připravit evropský bankovní systém?

V první řadě je potřeba se vypořádat s výsledky bankovních stress testů. Banky, jež neuspěly, musí připravit taková řešení, která jim umožní zalepit kapitálové díry v rozvahách. Celkově lze však očekávat, že Draghi označí evropský bankovní sektor za zdravý a připravený podpořit ekonomický růst v jednotlivých regionech.

Kovanda: Testy ECB nepřekvapily, ale uvěří jim trhy?

Newsletter