Pět případů, kdy Fed zvedl sazby. Na co vsadit teď?

V situaci, kdy se očekává, že Fed dnes zvedne úrokové sazby, Fidelity International zvažuje dopad na různé druhy amerických aktiv. Předchozí cykly úrokových sazeb ukazují, že investoři by se nemuseli nutně obávat nárůstu amerických úrokových sazeb. Index S&P 500 se těšil průměrnému růstu 13,5 procenta v pěti předchozích případech, kdy Fed zvedl úrokové sazby.

Co bude dnešní pravděpodobné zvýšení sazeb znamenat pro investory do amerických aktiv? Analýza týmu Multi Asset firmy Fidelity International ukazuje, že předchozích pět případů, kdy Fed zvedl sazby, bylo celkově příznivých pro investory do aktiv s vyšším rizikem.

Index S&P 500 se při předchozích zvedáních sazeb těšil průměrnému nárůstu o 13,5 %, přičemž americké dluhopisy s vysokým výnosem vykazovaly průměrnou návratnost 7,3 %. Investoři do amerických vládních dluhopisů (US Treasuries) stále dosahují příznivých výnosů, a to v průměru 2,1 %. Nicméně se jedná o pokles na 0,1 %, pokud se nezahrne cyklus restriktivní měnové politiky z roku 1997, který je v mnoha ohledech anomální a vyskytuje se v něm pouze jeden nárůst o 25 bps.

I když jsou rostoucí úrokové sazby pro dluhopisy zjevně nepříznivé, platí, že pokud je program zpřísňování měnové politiky dostatečně pomalý, může to poskytnout čas, aby příjmová složka vykompenzovala veškeré kapitálové ztráty a zajistila jemnější přizpůsobení.

Nick Peters, manažer portfolia Fidelity Funds – Global Multi Asset Tactical Moderate Fund, ale varuje, že v dnešním prostředí je několik klíčových rozdílů, které investoři musí vzít v úvahu. „Růst indexu S&P 500 tempem 31 procent v roce 1997 nastal v době, kdy americká ekonomika vykazovala silný růst a panovala vlna euforie ohledně nových technologií, jako je například internet. Fed rovněž opustil svůj restriktivní program po pouhém jednom zvýšení, díky čemuž to je v mnoha ohledech špatné srovnání. Podobně jsou data ze současného cyklu zpřísňování měnové politiky příznivě ovlivněna výprodejem na trzích v důsledku znehodnocení čínské měny v srpnu 2015,“ dodal Peters.

Podle něj dnes rovněž čelíme úplně jinému prostředí. „Ceny aktiv byly nafouknuty vysoce uvolněnou měnovou politikou, takže by změna mohla být bolestivější než v předchozích případech. S blížícím se začátkem roku 2017 byly americké finanční podmínky již zpřísněny s tím, jak americký dolar posílil a výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou zpět tam, kde byly na začátku roku 2016. I když americká ekonomika stále silně roste, nejedná se o růst jako v devadesátých letech, kdy krátce dosáhl i hodnoty 4 % p.a. a kdy deficit státního rozpočtu klesal – což technicky podporuje vládní dluhopisy,“ upřesnil Peters.

Pro americké investory je období posledních měsíců charakterizováno reflací, s neodvratnými známkami toho, že inflace začíná růst, a zvolení Donalda Trumpa je široce vnímáno jako inflační faktor díky jeho slibům zvýšených vládních výdajů a protekcionističtější obchodní politice. Nicméně rozsah pohybů v posledních týdnech byl dramatický – americké vládní dluhopisy smazaly všechny zisky, které během roku vytvořily.

„Vzhledem k nestálému výhledu by investoři měli zvážit protichůdné pozice a prodávat během zotavování a kupovat při slabých ukazatelích. V mých taktických portfoliích absolutní návratnosti jsem v posledních týdnech postupně přidával podíl amerických vládních dluhopisů, protože výnosy rostou a stávají se lepší hodnotou jako defenzivní aktiva. Investoři by měli rovněž zvažovat, jak dosáhnout akciové expozice. Zajištění vyváženého portfolia může pomoci překonat jakoukoli akciovou kolísavost, jak bude trh střídavě upřednostňovat styl investování do růstu nebo do hodnoty, přičemž budou zachovány výhody aktivní správy,“ doporučil Peters.

Newsletter