Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Pět procent není strop. Úroky půjdou dál nahoru

Klíčové body

  • ČNB  minulý měsíc rozhodla o dalším zvýšení úroků o půl procentního bodu.
  • Současná úroveň sazeb na pěti procentech není konečná, půjdou dále nahoru.
  • Vyšší úrokový diferenciál v prostředí pozitivnější tržní nálady by měl přispět k silnějšímu kurzu, ve 2. polovině roku bude prostor pro zpevnění menší.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka minulý měsíc rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Navýšení o půl procentního bodu doplnilo historicky nejrychlejší cyklus rostoucích úroků, prostřednictvím kterého centrální banka reagovala na inflační tlaky. Současná úroveň sazeb na pěti procentech přitom není konečná. Úroky půjdou dále nahoru.

Vysoká inflace bude trvat déle, než centrální banka předpokládala. Celoplošný růst cen a imperativ udržení inflační kotvy vyžaduje další zvýšení úrokových sazeb. To by měla potvrdit i nová prognóza, kterou ČNB představí na květnovém zasedání. Spolu s ní podle našich očekávání dojde i na další navýšení úroků o půl procentního bodu.

Doposud ČNB ke zkrocení inflace používala primárně úrokové sazby, a očekáváme, že v tom bude pokračovat. Využít ale může i další nástroje, jako jsou například devizové intervence. K tomu přistoupila již v březnu, a to hned několikrát. Tehdy však šlo o zásah reagující spíše na nízkou likviditu trhu.

Debata o použití intervencí k potlačení inflačních tlaků v bankovní radě proběhla minulý měsíc. Podle slov guvernéra ČNB Rusnoka ale nebyla nikterak hluboká. Možnost „umělého“ posílení koruny tak zůstává ve hře především s ohledem na potenciální likviditní problémy.

Výhled rozšiřujícího se úrokového diferenciálu potvrzuje i vývoj tržních korunových sazeb. Ty na tříměsíčním horizontu pokrývajícím květnové a červnové zasedání ČNB očekávají zvýšení úroků o více než půl procentního bodu. Nejistota takového vývoje je však značná. Pokud by se v pondělí zveřejněná hodnota březnové inflace odchýlila od tržně očekávaných 12,2 %, pravděpodobně by došlo na přecenění. My za minulý měsíc očekáváme meziroční nárůst cen o 12,5 %.

Nad očekávání vyšší inflace a posun tržních korunových sazeb by se mohl, alespoň krátkodobě, projevit na silnější koruně. Ta se v posledních týdnech vymanila z vlivu geopolitické nejistoty a vrátila se na vlnu výhledu širšího úrokového diferenciálu a optimistické tržní nálady. To platí i přes dočasně zhoršený sentiment vinou dalších západních sankcí uvalených na Rusko a silný nárůst amerických tržních sazeb s delší splatností.

Očekáváme, že se situace opět „uklidní“, což by kurz minimálně v první polovině druhého čtvrtletí posunulo na silnější úrovně ve srovnání se současným spotem. Rizikem oslabení zůstává eskalace vojenského konfliktu na Ukrajině. Stejným směrem by mohla působit i další rychlá vlna růstu amerických tržních sazeb delších splatností spojená s dopady snižování bilance Fedu.

Ze strany ČNB nečekáme, že by úrokové sazby upravovala se stejnou vervou jako na konci minulého roku. Jak nedávno uvedl viceguvernér Tomáš Nidetzký, centrální banka si je vědoma negativních důsledků vyšších sazeb. Proto je jejím cílem nalezení rovnováhy mezi výší úroků a ekonomickým růstem. Jisté podle nás je, že vyšší sazby s námi zůstanou mnohem déle, než jak naznačila poslední prognóza ČNB. Potvrzují to i tržní sazby, které v letošním roce nepočítají se snižováním sazeb.

Kurz koruny bude mít ve vyšších úrokových sazbách oporu. Ve druhé polovině roku je však potřeba počítat nejen s výrazně vyššími americkými sazbami, ale i s procesem snižování bilance Fedu. K vyšším úrokům by se ke konci roku mohla vydat i Evropská centrální banka. Tato kombinace bude prostor pro posílení koruny výrazně omezovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0865 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0829 do 1,0977 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,38 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,26 do 22,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Text původně napsán pro Hospodářské noviny.

Newsletter