Do čínských akcií jsme se naplno ponořili v roce 2005. Tenkrát běželo světem téma globalizace, nástup Číny do světové ekonomiky byl čím dál citelnější, a proto nás zajímalo, zda jsou čínské akcie jako celek zajímavou investiční příležitostí.
Studiu čínského trhu jsme v následujících letech věnovali hodně času a úsilí. Postupně jsme zanalyzovali podrobně více než 100 čínských společností, do některých z nich jsme i zainvestovali, vyrazili jsme do Číny, byli jsme v pravidelném kontaktu s managementy firem a dokonce jsme byli i aktivní na valných hromadách. Po všech těchto získaných zkušenostech jsme se v roce 2011 rozhodli z čínského trhu zcela odejít. Důvody se v podstatě dají shrnout do těchto pěti bodů:
- Celé prostředí je velmi nestabilní a nepředvídatelné. Ekonomika má sice znatelné kapitalistické prvky, ale hlavní slovo mají vždy komunisté. Pro ně je hlavní prioritou udržení moci a zachování komunistického režimu.
- Velká část firem není řízena ve prospěch akcionářů. Management často na menšinové akcionáře pohlíží jako příhodný zdroj kapitálu a tím to pro ně končí.
- Míra a rozsah podvodů v korporátní sféře jsou tak neuvěřitelně velké, že tento bod by sám o sobě bohatě stačil. Nikde jinde na světě jsme nic podobného neviděli. Kdybychom některé věci neviděli skutečně na vlastní oči, nikdy bychom nevěřili, že k nim vůbec může dojít.
- Výchozím bodem při studiu čísel překládaných samotnými firmami, který je nejpravděpodobnější, je předpoklad, že skoro vůbec neodpovídají realitě a v mnoha případech jsou zcela fiktivní. S takovými daty se nedá pracovat.
- Možnost domáhat se jako zahraniční investor v případě nutnosti nápravy nebo ochrany svých akcionářských práv je fakticky nulová.
Když se na čínský trh podíváme dnes, v podstatě se vůbec nic nezměnilo. Slovy Jaye Powella proto ani nepřemýšlíme o tom, že bychom přemýšleli o návratu.
Neříkám, že se na čínských akciích nedají vydělat peníze. Investování je však otázkou pravděpodobností a na čínském trhu jsou výchozí pravděpodobnosti nakloněny v neprospěch investora. Jinými slovy, proč se snažit běžet s velkým úsilím rychle do kopce, když lze snadněji běžet rychle po rovině? Představa, že bychom do tohoto prostředí posílali peníze, které nám akcionáři svěřili, je pro nás nepřijatelná. Každý rok se díváme na několik stovek investičních příležitostí a 99 % z nich zamítneme. Čínské akcie mezi ně také patří.
Investujte opatrně!
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.