Petr Šídlo (Direct People): Digitalizace je past

Digitalizace procesů je často skloňované téma. Vyzdvihují se její pozitivní dopady na fungování státu a tím i jeho zlevnění jeho provozu. Ale ne vždy má jen pozitivní dopady. Její zavedení v americkém zdravotnictví naopak přineslo personálu větší administrativní zátěž. Vyšší stres v práci pak vedl k většímu počtu sebevražd amerických zdravotníků, říká Petr Šídlo, šéf společnosti Direct People.

Inovace by se proto neměly diktovat shora. Nejdřív je potřeba zjistit konkrétní potřeby lidí, pro které se nové služby zavádějí. Proto i jeho firma, zaměřená na vývoj nových produktů a služeb, nejdříve s klientem hovoří o jejich společnosti a jejích cílech. Teprve potom se obrátí svou pozornost na konkrétní projekt.

Jeho klienti, mezi které patří třeba Kooperativa nebo LINET, se na Direct People zpravidla obracejí, když potřebují nový pohled na věc. Často si uvědomují, že jim chybí nějaká vnitřní kompetence. Kooperativě tak například vymysleli službu Maják. Klienti této pojišťovny si v rámci tohoto produktu předplácejí budoucí zdravotní a sociální služby. Se stárnutím populace a nedostatkem pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách to bude čím dál větší problém. Šídlo dobře ví, o čem mluví. Jeho otec trpí Parkinsonovou chorobou a zajistit mu péči není jednoduché.

Petr Šídlo má ke zdravotnictví blízko. Pomáhá startupům, které vymýšlejí nové produkty pro tento velký a komplikovaný sektor. Jaká řešení zde nabízí například virtuální realita? Poslechněte si podcast Kateřiny Syslové ze Startup World Cup and Summit

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

4:30 – Digitalizace není samospásná a může zkomplikovat život především seniorům. V některých zemích jim dokonce museli přidělit asistenty ke komunikaci se státní správou. Jinak by totiž senioři nezvládali dělat podání, která dříve dělali na poště.

10:45 – Proč se svými partnery založili Direct People? Frustrovalo je vědomí, kolik projektů s velkými rozpočty přinese jen zanedbatelné výsledky. Z jeho dotazování šéfů velkých firem vyplynulo, že jen deset procent projektů splní očekávání. Změnit paradigma jejich fungování se proto stalo cílem Direct People.

18:15 – Rychlost změn se neustále zvyšuje. V šedesátých letech vydržely firmy v indexu S&P 500 v průměru šedesát let, v současnosti to je jen dvanáct. Neznamená to, že „staré“ firmy přímo krachují, ale prostě je vytlačují jiné, dravější společnosti.

50:20 – Zdravotnictví stále funguje velmi zastarale. Existuje zde proto velká příležitost, jak dělat věci lépe a pomoci tak lidem se zdravím.

Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo 6. října 2021. Vítězem se stal český startup Tatum Blockchain Services, který se soustředí na rozvoj aplikací na technologii blockchain.

Newsletter