Farmaceutický sektor svádí další kolo souboje proti regulaci Baracka Obamy, která se snaží znepříjemnit americkým firmám přesídlit se z daňových důvodů do jiných zemí. Takzvaný „tax-inversion“ princip by pak umožnil firmám vyhnout se vysokým korporátním daním v USA.
Je tomu zhruba rok, co velmi „viditelná ruka“ Obamova zastavila transakci AbbVie a ShirePLC. Z povzdálí se pak akcionáři Shire mohli podívat na to, jak hodnota jejich investice klesne za den o bezmála třetinu.
Může irský farmaceut dobýt americký trh?
Další na řadě je Pfizer
Pfizer se pak zkouší vymanit americkým úřadům, respektive U.S. Treasury, stejně jako AbbVie, poukazuej The Wall Street Journal.
V sektoru, kde je akviziční politika hlavním zdrojem růstu nejde o nic překvapivého. To ovšem nemůže ošálit přísného regulátora. V případě sloučení Pfizeru a Allerganu sídlícího v Dublinu by šlo o největší „útěk“ do daňově výhodnější lokality v historii USA.
Eso v rukávu
Většinou bychom mluvili o zmíněném principu tax-inversion, kdyby Pfizer koupil Allergan a přesídlil do Dublinu. Druhou variantou ovšem je „nafouknout“ menší firmu, která by pak koupila tu druhou, v našem případě akvizici Pfizeru ze strany Allerganu.
Deník WSJ přináší informaci, že právě to je strategie obou podniků v transakci, která by mohla být hodnocena až na úrovni 140 miliard dolarů. S odvoláním na své zdroje WSJ tvrdí, že bychom se detailů největší akvizice letošní sezony měli dočkat do 10 dnů, avšak regulátoři aktérům údajně klidné spaní neruší.
Akcionáři, co do tržní kapitalizace, menšího Allerganu by pak měli vlastnit mezi 40 a 45% nové společnosti, přičemž bude za Pfizer zaplaceno z velké většiny akciemi.
Federální ministerstvo financí se nevzdává
„Je zodpovědností ministerstva (U.S. Tresury) bránit americkou daňovou základnu. Nová pravidla se snaží snížit výnosy z inverze a ztížit průběh těchto transakcí.“ říká šéf ministerstva Jack Lew pro WSJ.
Nová regulace, oznámená v září 2014, dovoluje inverzi jen pokud američtí investoři drží méně než 80 % podíl v nově vzniklé společnosti. To vysvětluje, proč se Allergan snaží „nafouknout“.
Na druhou stranu formální soupis regulace ještě nebyl stále zveřejněn, přičemž Treasury si vyhrazuje právo zasáhnout ohledně kterékoliv transakce proběhnuté od oznámení pravidel.
Volby rozhodnou
Prezidentské volby v příštím roce rozhodnou, zdali americký rozpočet přijde díky akvizicím mimo USA o zhruba 41 miliard dolarů v příštích 10 letech. Demokraté regulaci podporují, přičemž republikáni by raději zredukovali daňovou zátěž a přiměli podniky k repatriaci kapitálu. Oběma stranám se prozatím nepodařilo v této otázce nalézt kompromis.
Prezidentské volby zcela jistě zamíchají taktéž M&A trhem v USA. Zdali tam bude vystupovat Pfizer za sebe nebo jako součást Allegranu se dozvíme v následujících dnech.