Koruna se po ranním posílení pod hranici 27 korun za euro nadále drží na silných hodnotách. Silná zůstává koruna i vůči dolaru, když se dnes posunula pod 23 USDCZK.

Philip Morris ČR vyplatí akcionářům dividendu 880 korun

Tuzemský tabákový lídr Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 880 korun. Rozhodla o tom dnešní řádná valná hromada. Loni akcionáři získali dividendu 820 korun a k tomu dalších 60 Kč z rezervního fondu, který už podle nové legislativy není nutné vytvářet. 

„Schválená dividenda představuje rozdělení celého zisku za rok 2014 i vyplacení části nerozděleného zisku z minulých let, a zajišťuje tak našim akcionářům hrubý výnos ve výši 8,1 procenta na akcii dle ceny akcií z 30. prosince 2014,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel firmy András Tövisi. 

Firmě loni meziročně vzrostly konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH o deset procent na 14 miliard korun. Čistý zisk stoupl o 1,3 procenta na 2,3 miliardy Kč. Analytici nárůst tržeb předpovídali, a to zejména díky rostoucímu exportu, který se zvýšil o 12,7 procenta na 20,8 miliardy cigaret. Tržby z vývozu v porovnání s předchozím rokem vzrostly o 15,2 procenta na 6,2 miliardy Kč. Objem domácího odbytu stoupl o 7,6 procenta na 8,7 miliardy cigaret, na Slovensku o 7,5 procenta na 3,8 miliardy kusů. 

Philip Morris ČR navrhuje dividendu 880 korun + komentář

Konsolidované tržby vzrostly podle firmy zejména v důsledku příznivého vývoje cen, objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v ČR a na Slovensku, vyššího objemu vývozů jiným společnostem ve skupině a také díky příznivému vývoji měnového kurzu. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se zvýšily o 6,9 procenta. Provozní zisk stoupl o 1,5 procenta na 2,8 miliardy Kč, při vyloučení vlivu měnového kurzu o 3,8 procenta. Zisk před zdaněním vzrostl o 1,4 procenta na 2,8 miliardy Kč. 

V tuzemsku se tržby bez spotřební daně a DPH zvýšily o 2,1 procenta na 5,2 miliardy Kč. Celkový trh cigaret v Česku vzrostl o 1,6 procenta na 20,1 miliardy cigaret. Tržní podíl Philip Morris ČR bez značky RGD klesl podle průzkumu agentury ACNielsen Czech o 2,2 procentního bodu na 46,4 procenta, především kvůli pokračujícímu poklesu tržního podílu místních značek a značky Red & White, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek Marlboro, L&M, Chesterfield a Philip Morris. 

Tržby Philip Morris Slovakia vzrostly o 8,5 procenta, celkový trh cigaret na Slovensku stoupl o 1,8 procenta na sedm miliard cigaret. Tržní podíl bez značky RGD se zvýšil o 1,4 procentního bodu na 53,1 procenta. Včetně značky RGD byl od 1. dubna 2014 tržní podíl Philip Morris v ČR 47,4 procenta a na Slovensku 55 procent. 

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze. 

Newsletter