Photon Energy rozjíždí dva projekty v Austrálii

Mezinárodní solární společnost s českými kořeny Photon Energy připravuje výstavbu dvou velkých solárních elektráren v Austrálii. Celková investice na projekty Leeton a Environa dosáhnou zhruba 915 milionů korun. Obě velké fotovoltaické instalace, které vzniknou v Novém Jižním Walesu, mají být dokončeny na jaře 2018. Na setkání s novináři to dnes oznámili představitelé Photon Energy, která je obchodovaná na alternativním trhu pražské burzy.

„Příjmy elektráren jsou ze dvou zdrojů. Prodej elektřiny, ceny v Austrálii jsou zhruba mezi 40 až 50 australskými dolary za megawatthodinu. Pak je systém certifikátů – za každou megawatthodinu, kterou vyrobíme a dodáme, dostaneme jeden certifikát, který se na trhu prodává. Tam v tuto chvíli dokážeme utržit 80 až 90 AUD. Jako počáteční bod počítáme dohromady 120 AUD,“ řekl serveru Roklen24 generální ředitel Photon Energy Georg Hotar.

Dodal, že specifická je výroba, která je díky slunečnímu svitu podstatně větší. Měla by být o 60 procent vyšší než v českých podmínkách.

Photon Energy vydává dluhopisy za miliardu pro drobné investory

Na projektu Leeton nyní probíhají schvalovací procesy, stavět by se mělo začít v srpu příštího roku. Zajištění smlouvy o odběru elektřiny se čeká ve 2. čtvrtletí 2017. Plánovaný výkon elektrárny je 20 MWp. Očekávaná výnosnost je 8,6 procenta.

Projekt Environa, který se nachází nedaleko letiště u hlavního města Canberra, má plánovaný výkon 14 MWp. Pozemek má firma zajištěn a podala žádost u místní samosprávy. Připojení k síti má být ve 4. čtvrtletí 2017.

Výkonný ředitel Photon Energy Michael Gartner doplnil, že fotovoltaika v Austrálii vyrábí zhruba 2,5 – 3 procenta energie, obnovitelné zdroje celkem 11 – 12 procent. Většinu energie stále obstarává černé uhlí, Austrálie nemá žádnou jadernou elektrárnu. „Trh v Austrálii je transparentní, každý ho vidí. Cenu určuje na základě nabídky a poptávky burza. Navíc jde o civilizovanou zemi, kde fotovoltaika vznikla. Dá se říct, že Sydney je Mekkou fotovoltaiky,“ dodal Gartner.

Šéf Photon Energy: Díky burze chceme být víc vidět

Photon Energy v prvních pěti letech činnosti v Austrálii postavila devět elektráren s celkovým instalovaným výkonem zhruba něco přes 1 MW. „ Máme jednu elektrárnu, kterou vlastníme. Ty ostatní jsme stavěli pro klienty. Byli jsme čistě dodavatelé,“ uvedl Hotar.

Photon Energy chce použít na výstavbu solárních elektráren v Austrálii peníze od investorů, kteří si koupí její dluhopisy. Firma v listopadu zahájila veřejnou nabídku dluhopisů o celkovém objemu až 1,05 miliardy korun.

Newsletter