Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Piketty: Evropa by se měla poučit z japonské deflace

Thomas Piketty, francouzský ekonom, který je autorem mezinárodního bestselleru z roku 2013 na téma nerovnosti bohatství, poznamenal, že by se Evropa měla poučit v Japonsku, kde samotná monetární politika nemohla bránit ekonomice vstoupit do deflace. „Jedna možná lekce je, že nestačí tisknout peníze. Tisknete-li peníze, můžete vytvářet bublinu na akciovém trhu a také v cenách nemovitostí. Nemusí to nutně zvyšovat spotřebitelské ceny a posilovat růst,“ poznamenal na fóru v Tokiu, kde srovnával evropskou ekonomiku právě s japonskou.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem 30. ledna, klesly v lednu v eurozóně spotřebitelské ceny oproti předchozímu roku o 0,6 procenta. O týden dříve oznámil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi spuštění programu QE v objemu asi 1,1 bilionů eur. „V současné době je v Evropě hospodářský růst na velmi špatné úrovni. Myslím si, že důvodem je příliš mnoho úsporných opatření,“ řekl Piketty v projevu na Japan National Press Club. „Snažili jsme se o snížení deficitu veřejných financí příliš rychle. Tím jsme zabili růst. A teď máme v podstatě stejný problém s deflací jako Japonsko.“

Bank of Japan v říjnu rozšířila tehdy již bezprecedentní monetární stimul, čímž si udělala prostor pro nákup každého nového dluhopisu vydaného ministerstvem financí. Od té doby, co v dubnu 2013 guvernér Haruhiko Kuroda zavedl program měnového uvolňování, čímž podpořil růst zisků některých vývozců a urychlil 39procentní zisk akciového indexu Topix, klesl japonský jen vůči dolaru o 21 procent. Uvolňování Bank of Japan a dubnové zvýšení daně z obratu zvýšily životní náklady rychleji než příjmy, vázané na hospodářské oživení Japonska. Kuroda v lednu řekl, že vlastní kopii Pikettova „Kapitálu 21. století“ a plánuje ji důkladně přečíst.

Globální daň

Podle Jiji Press se francouzský ekonom potkal s lídrem Demokratické strany Japonska, největší opoziční strany. Podle stanoviska své kanceláře neměl premiér Šinzó Abe s Pikettym žádnou plánovanou schůzku. Abe 28. ledna v japonském parlamentu poznamenal, že návrh Pikettyho globální daně z majetku by bylo obtížné realizovat. Piketty v sobotu řekl, že Japonsko by mohlo realizovat daň jako první. „Neměli bychom používat nedostatek globální spolupráce jako omluvu toho, aby se tak nestalo v Japonsku,“ řekl Piketty. „Myslím, že právě v Japonsku je důležité vyvážit daňový systém ve prospěch mladé generace, která má momentálně velmi těžký přístup k majetku. Myslím, že zvýšení daně z přidané hodnoty, což je to, co Abe udělal, není moc dobrý způsob, jak nerovnost v Japonsku snížit.“ Piketty také poznamenal, že genderovou nerovnost vidí jako jednu z překážek japonské ekonomiky.

Pikettyho fašismus

Nobelova cena za ekonomii poprvé v tomto století nezamíří do USA

Newsletter