Piketty: Evropa by se měla poučit z japonské deflace

Thomas Piketty, francouzský ekonom, který je autorem mezinárodního bestselleru z roku 2013 na téma nerovnosti bohatství, poznamenal, že by se Evropa měla poučit v Japonsku, kde samotná monetární politika nemohla bránit ekonomice vstoupit do deflace. „Jedna možná lekce je, že nestačí tisknout peníze. Tisknete-li peníze, můžete vytvářet bublinu na akciovém trhu a také v cenách nemovitostí. Nemusí to nutně zvyšovat spotřebitelské ceny a posilovat růst,“ poznamenal na fóru v Tokiu, kde srovnával evropskou ekonomiku právě s japonskou.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem 30. ledna, klesly v lednu v eurozóně spotřebitelské ceny oproti předchozímu roku o 0,6 procenta. O týden dříve oznámil prezident Evropské centrální banky Mario Draghi spuštění programu QE v objemu asi 1,1 bilionů eur. „V současné době je v Evropě hospodářský růst na velmi špatné úrovni. Myslím si, že důvodem je příliš mnoho úsporných opatření,“ řekl Piketty v projevu na Japan National Press Club. „Snažili jsme se o snížení deficitu veřejných financí příliš rychle. Tím jsme zabili růst. A teď máme v podstatě stejný problém s deflací jako Japonsko.“

Bank of Japan v říjnu rozšířila tehdy již bezprecedentní monetární stimul, čímž si udělala prostor pro nákup každého nového dluhopisu vydaného ministerstvem financí. Od té doby, co v dubnu 2013 guvernér Haruhiko Kuroda zavedl program měnového uvolňování, čímž podpořil růst zisků některých vývozců a urychlil 39procentní zisk akciového indexu Topix, klesl japonský jen vůči dolaru o 21 procent. Uvolňování Bank of Japan a dubnové zvýšení daně z obratu zvýšily životní náklady rychleji než příjmy, vázané na hospodářské oživení Japonska. Kuroda v lednu řekl, že vlastní kopii Pikettova „Kapitálu 21. století“ a plánuje ji důkladně přečíst.

Globální daň

Podle Jiji Press se francouzský ekonom potkal s lídrem Demokratické strany Japonska, největší opoziční strany. Podle stanoviska své kanceláře neměl premiér Šinzó Abe s Pikettym žádnou plánovanou schůzku. Abe 28. ledna v japonském parlamentu poznamenal, že návrh Pikettyho globální daně z majetku by bylo obtížné realizovat. Piketty v sobotu řekl, že Japonsko by mohlo realizovat daň jako první. „Neměli bychom používat nedostatek globální spolupráce jako omluvu toho, aby se tak nestalo v Japonsku,“ řekl Piketty. „Myslím, že právě v Japonsku je důležité vyvážit daňový systém ve prospěch mladé generace, která má momentálně velmi těžký přístup k majetku. Myslím, že zvýšení daně z přidané hodnoty, což je to, co Abe udělal, není moc dobrý způsob, jak nerovnost v Japonsku snížit.“ Piketty také poznamenal, že genderovou nerovnost vidí jako jednu z překážek japonské ekonomiky.

Pikettyho fašismus

Nobelova cena za ekonomii poprvé v tomto století nezamíří do USA

Newsletter