Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Pimco přichází o miliardy. Odliv aktiv může otřást trhem

(Rozšířeno 16:07) Už přes 10 miliard amerických dolarů odteklo z největšího dluhopisového fondu světa Pimco po pátečním odchodu investičního stratéga Billa Grosse a celkově zdroj WSJ z firmy očekává odliv aktiv na nejméně 100 miliard dolarů. Jiné fondy zažívají výrazný příliv zdrojů a logickou otázkou je, zda s odchodem dua El-Erian a Gross dojde na ústup z pozice tržní jedničky.

Konec velké éry Pimco. El-Erian, teď i Bill Gross

Se ztrátou aktiv Pimco kolem 100 miliard dolarů počítá analýza Newport Beach, O „až stovkách miliard dolarů“ hovoří Morningstar. „Počítáme se snížením cílové ceny pro akcie mateřské Allianz SE. Odejdou nejméně desítky, pokud ne stovky miliard dolarů aktiv pod správou, která budou následovat Billa Grosse do Janus,“ uvedl analytik Vincent Lui.

Jako příklad si bere odchod dluhopisového stratéga Jeffrey Grundlacha z TCW Total Return Fund v roce 2009. Ve své nové investiční firmě Doubleline Capital spravuje již aktiva za více než 50 miliard dolarů. A právě i Grundlachova Doubleline v pátek zaznamenala letos rekordní příliv zdrojů,“ uvedl Jeffrey Grundlach bez konkrétního čísla.

Podle dat Morningstar klienti z fondu Total Return pod správou Pimco od května loňského do srpna letošního roku stáhli kolem 65 miliard dolarů investic v reakci na slabou výkonnost a dle analytiků odliv zesílí. Bernstein odhaduje, že investoři z Pimca odeberou deset až třicet procent svých investic.

Jon Hocking z Morgan Stanley pro Business Insider odhadl, že páteční 6% pokles akcií Allianz SE odpovídá očekáváním odlivu zhruba 400 miliard dolarů aktiv z Pimco. Růst akcií Janus naproti tomu dle týmu Morgan Stanley značí nárůst aktiv pod správou o 20 až 30 miliard dolarů. „Naši analytici amerických aktiv odhadují, že Bill Gross přímo spravoval aktiva za 300 miliard dolarů, ale vliv v Pimco měl na celkových zhruba 500 miliard dolarů aktiv pod správou,“ uvedl Hocking. V úvodu nového týdne akcie Allianz korigují drobně výš.

Nový šéf Pimco Douglas Hodge v prohlášení uvedl, že „Pimco spravuje téměř dva biliony dolarů aktiv a je přesvědčeno, že velká většina klientů zůstane“. Největší americký penzijní fond za veřejný sektor California Public Employees Retirement System dle WSJ uvedl, že své zdroje v Pimco zatím ponechá, zváží ale míru své expozice – jinak řečeno, část peněz může přesunout jinam.

Většina institucionálních klientů volí takzvaný „watch list“ mód. Jednoduše to znamená, že vyčkají, jak se na úrovni celého roku projeví již po odchodu El-Eriana přijaté změny v managementu Pimco.

Podle Garyho Pollacka, který vede obchodování aktiv s pevným výnosem v Deutsche Bank v New Yorku, je reálný scénář, podle kterého Pimco ztratí svou vedoucí pozici na trhu pevně úročených aktiv a část klientů odejde k jiným správcům aktiv. On i další experti také varují, že masívní prodeje aktiv Pimco kvůli výplatám odcházejících investorů může výrazně rozkolísat některé méně likvidní části dluhopisového trhu.

Vyjádření je třeba nebrat na lehkou váhu, ale na druhou stranu si být vědom, že Deutsche Bank a další citovaní jsou blízkými konkurenty Allianz SE, potažmo Pimco a mají výsostný zájem na současných otřesech v dosavadní dluhopisové jedničce „urvat“ co nejvíc klientů a aktiv ve svůj prospěch.

Newsletter