Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty nad 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Pivo ze sudu máme pro srovnání

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje, vysvětluje, proč v pivovaru stále zachovávají dozrávání malého objemu piva Pilsner Urquell v dubových sudech

Nedávno jste smolili v pivovaru velké dřevěné sudy. K čemu slouží?

Stále k výrobě piva Pilsner Urquell. Náš originální ležák, který inspiroval celou kategorii piv s označením „pils“, vzniká unikátním výrobním postupem, který dodržujeme i při využití moderních technologií výroby, tak aby byla zachována jeho výjimečná chuť.

Zároveň jako jeden z mála pivovarů pořád používáme pro kvašení a dokvašování části piva tradiční dubové kádě a ležácké sudy. Malé množství našeho ležáku Pilsner Urquell tak dozrává v historických sklepích pivovaru v naprosto stejných podmínkách jako před více než 170 lety. Máme tak možnost porovnávat pivo z dřevěného sudu i z nerezového tanku, abychom měli jistotu, že se výjimečná chuť piva Pilsner Urquell se nemění.

Kdo se o dřevěné sudy v pivovaru stará?

Jsme jediný pivovar, který si zachoval bednářskou partu. Sedm bednářů celoročně vyrábí nové ležácké sudy a samozřejmě provádí pravidelnou údržbu, což představuje sudy vysklepit, odstranit starou smolu, sudy znovu vysmolit a nasedlat do sklepů.

Je to práce, která vyžaduje zručnost a člověk se ji hned tak nenaučí. Dovednosti se přenáší z generace na generaci. Naši dnes nejstarší bednáři nastupovali do pivovaru někdy v šedesátých a sedmdesátých letech a dnes jsou již v téměř důchodovém věku, tak předávají zkušenosti mladším. Bednařina už se nikde neučí, „dorost“ si vychováváme sami. Nováčci se ale nerekrutují z amatérů. Vždy přijímáme řemeslníka, který už má delší praxi jako truhlář a práci se dřevem rozumí. U nás se pak učí stavět a smolit sudy a vše, co k bednářskému řemeslu patří.

NEREZ, NEBO DŘEVĚNÉ SUDY? V PLZNI POTŘEBUJÍ OBOJE.

​Více na www.pilsner-urquell.cz/pivovarnicka-remesla.html

Newsletter