Pivovarům Lobkowicz rostou tržby přes slabý rubl. Exportu věří

Skupina Pivovary Lobkowicz Group (PLG) zveřejnila mezitímní zprávu z letošního roku. Celkové tržby za první tři měsíce roku se meziročně zvýšily o 1,1 % na 243,5 milionu korun. A to při růstu prodaného objemu piva o 2,4 % na 185 tisíc hektolitrů.

Tržby z prodeje piva dosáhly 229,9 mil. korun (meziročně +0,6 %), především s přispěním domácího trhu, kde tržby vzrostly meziročně o 3 % na 189,2 mil. korun.

Tržby z vývozu piva klesly o 9,4 % na 40,6 mil. korun a jejich podíl na celkových tržbách z prodeje piva se snížil o 1,9 procentního bodu na 17,7 %. Za slabším výsledkem exportu stojí nižší dodávky do Ruska v důsledku razantního oslabení rublu. Snížil se také objem prodeje nealkoholických nápojů a to 15 % na 4,5 tisíce hl.

„Český trh piva je vysoce konkurenční, proto nás těší, že se nám podařilo navýšit jak tržby tak prodaný objem piva… Věříme v potenciál naší strategie generovat růst zisku do budoucna a další potenciál vidíme na trzích mimo ČR formou exportu i spolupráce se zahraničními partnery. Ačkoli vývoz byl v prvních třech měsících roku negativně ovlivněn oslabením ruského rublu, které se promítlo do celkových zahraničních tržeb, náš vývoz na evropské trhy jako Slovensko a Německo dál rostl,“ uvedl mimo jiné generální ředitel skupiny Zdeněk Radil.

Za rok 2014, provozní zisk skupiny meziročně klesl o 42 % na 23,8 mil. korun, zatímco upravená EBITDA vzrostla oproti roku 2013 o 11,6 % na 212 mil. korun. Znatelně se meziročně snížila čistá ztráta na 49,1 z 73,8 milionu korun, především díky výraznému poklesu úrokových nákladů. Celkové výnosy za loňský rok narostly o 3 procenta na 1,2 miliardy korun.

Newsletter