Plastová pětilibrovka? Zkáza pro britské feťáky

S novou britskou bankovkou v hodnotě 5 liber, která začala platit v září minulého roku, jsou samé potíže. Na vině je paradoxně její unikátní rys, který ji měl původně vylepšit – nová bankovka je totiž vyrobena z polymeru. Tento druh plastu však dráždí tamním uživatelům kokainu jejich citlivé nosy.

Proti inovované pětilibrové bankovce vystupovala jen krátce po jejím zařazení do oběhu například různá sdružení veganů či vegetariánů. Příměs, ze které se vyrábí, totiž měla obsahovat živočišný tuk. V poslední době si však stále častěji stěžují stálí, ale i občasní uživatelé kokainu. Prý jim tento moderní platební prostředek přivodil nepříjemná zranění.

Vegetariáni zbrojí proti Bank of England

Plastová bankovka je totiž příliš ostrá. Pokud je tedy použita jako šňupací prostředek, snadno může uživateli pořezat nos. Čím častěji přitom dotyčný šňupe, tím je jeho nos citlivější, a tedy náchylnější ke zranění. Jak uvádí britský deník Metro, pro uživatele kokainu přitom pořezání nosu není jenom nepříjemná věc. S takovým zraněním se mnohanásobně zvyšuje i riziko, že se do rány dostane infekce. A jelikož si uživatelé kokainu šňupací prostředky rádi půjčují, vzrůstá i nebezpečí přenosu vážných chorob, především žloutenky typu C či viru HIV.

 

Když byla plastová bankovka uvedena do oběhu, Bank of England zdůrazňovala hned několik jejích výhod. Mezi ty řadila zejména vyšší čistotu a odolnost; plastová bankovka se jen tak neušpiní a když ji omylem vyperete, nic se jí nestane. Zatímco papírové bankovky tak bylo nutné zhruba po roce vyměnit, plastové by měly vydržet tři až pět let. Zároveň se také dají daleko obtížněji padělat. Nový materiál pak navíc umožnil jejich menší podobu. Pětilibrovka se tak nyní snáze vejde do peněženky.

S nápadem uvést plastovou bankovku do oběhu souhlasilo v předběžném průzkumu provedeném britskou centrální bankou skoro 90 % lidí. Uživatelů kokainu se však patrně nikdo neptal, a tak se objevily problémy, se kterými Bank of England nepočítala. O Velké Británii je přitom známo, že bankovky zde patří k oblíbeným šňupacím prostředkům. Podle výzkumu provedeného v roce 2011, o kterém informoval britský deník The Thelegraph, se kokain nachází na 11 % britských bankovek.

Pětilibrovka, která je bankovkou s nejnižší nominální hodnotou, přitom přirozeně patřila k těm nejoblíbenějším. Pro uživatele kokainu je však špatnou zprávou, že přesedlat na vyšší hodnotu jim pravděpodobně dlouhodobě nepomůže. Už na tento rok plánovala britská centrální banka zavést také plastovou desetilibrovku a v roce 2020 pak i dvacetilibrovku, přičemž tento trend bude nejspíše pokračovat.

Ekonomie drog: Jak funguje obchod s kokainem?

Newsletter