Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Plosser: Fed zvýší sazby mnohem dřív, než trhy myslí. Silný spotřebitel podporou

(Rozšířeno 16:24) Zvýšit sazby už ve třetím čtvrtletí letošního roku, mnohem dřív proti tomu, co dnes trhy očekávají, radí Fedu vícero měnověpolitických pravidel podle prezidenta regionálního Fedu ve Filadelfii Charlesa Plossera. „Tedy, ač jsem podpořil současné rozhodnutí Fedu, roste ve mně přesvědčení, že Fed bude muset svoji rétoriku změnit ve vůbec ne vzdálené budoucnosti,“ pronesl dnes Plosser s tím, že nynější rétorika Fedu může vyznívat příliš pasivně (a ukolébávat trhy v rozporu s tím, co může skutečně přijít).

Blíž, než si myslíte…

Očekáváním šéfa Fedu ve Filadelfii je pokles míry nezaměstnanosti na úroveň 5,8 procenta do konce letošního roku. Současná data podle Plossera rozptylují obavy o dlouhém přetrvání nízké inflace. „Jsem přesvědčen, že jsme mnohem blíž našemu cíli, než si mnoho lidí v této chvíli myslí,“ pronesl Plosser. O něm je známo, že patří k nejvíce jestřábím hlasujícím členům měnového výboru (FOMC) Fedu. V letošním roce ale i právě on v rámci rotačního principu o nastavení sazeb Fedu rozhoduje.

Plosser s odkazem na Taylorovo pravidlo pronesl, že ekonomický model může Fedu dát cílovou úrokovou sazbu v rozmezí 1,5 až 4 procent pro konec roku 2015, při určitých ekonomických podmínkách dokonce 4,7 procenta. „Ekonomika zesiluje a požadavek trhů na to, aby Fed vysvětlil, jako dlouho bude čekat s růstem sazeb na nezaměstnanost či mzdy, bude stále zesilovat,“ uvedl Plosser s tím, že krok je mimořádně důležitý pro udržení inflačních očekávání pod kontrolou.

Americký průmysl je na vzestupu, vzkázal průzkum Fedu ve Filadelfii

Fed poslal trhy na nová maxima. Nákupy omezil o 10 miliard dolarů, ekonomice přes horší výhled věří

 

Spotřebitel podporou

Plosserův optimismus ohledně svěžího vývoje americké ekonomiky potvrdila čerstvá červnová data o vývoji důvěry amerického spotřebitele. Sledovaný ukazatel Conference Board růstem na 85,2 z květnových 82,2 bodu vymezil maxima od ledna roku 2008. Skokově se zlepšil dílčí index hodnocení současných podmínek (na 85,1 z 80,3 bodu), vzrostl i výhledový index očekávání (85,2 z 83,5 bodu). Zlepšil se krátkodobý výhled pro ekonomiku jako celek a pracovní místa, nejednoznačné je vyznění u očekávaného vývoje příjmů. Celkový obraz je ale zlepšením. A čím lepší kondice i nálada amerického spotřebitele, tím rychlejší bude utahování měnové politiky ze strany Fedu.

Souběh pozitivních dat od spotřebitele a o vývoji amerického realitního trhu posunul americké akciové trhy na nová maxima. S&P 500 roste o další dvě desetiny procenta, DJIA o desetinu a Nasdaq o šest desetin procenta.

Prodej nových domů v USA rostl nejrychleji za 22 let, S&P 500 na nových maximech. Ceny rostou pomaleji

Newsletter