Plout do „bezpečného přístavu“?

Aktuální volatilita na trzích se zdá být opravdu extrémní a tak bezpečné přístavy ve formě dlouhodobých vládních dluhopisů s vysokým ratingem se i přes nízký výnos stále dostávají do hledáčku investorského publika. Analytici ale již upozorňují, že by další nákupy těchto dluhopisů měli investoři dobře zvážit.

„Rozhodně se nechystáme přidat k ostatním a honit se za těmito dluhopisy,“ uvedl Simon Ip, ředitel sekce obchodování s dluhopisy z Credit Agricole. „Dluhopisy v zámoří se nám zdály neatraktivní již při výnosu 2,5 %, nyní s 2procentním výnosem to nás názor jistě nezmění.“

Ip sází především na dluhopisy korporátní, s nimiž se pojí vyšší výnos ale samozřejmě i vyšší riziko.

10leté vládní americké dluhopisy si během středeční seance prošly největším intradenním výkyvem za posledních 6 let, když klesly až k hranici 1,86 procenta, nejníže od května 2013. Poté se situace trochu uklidnila a výnosy vzrostly zpět nad 2procentní úroveň. Jednalo se o největší jednodenní pohyb od listopadu 2008.

Zajímavé je, že ještě minulý týden, než započal aktuální výprodej na trzích, investoři označili tuto část dluhopisů jako nejméně preferovanou investici, alespoň to tvrdí průzkum provedený Morgan Stanley. Výsledkem bylo, že až 49 procent investorů očekávalo, že výnos 10letých vládních dluhopisů zůstane v pásmu 2,25 – 2,75 procenta během následujících 6 měsíců, a 46 procent odhadovalo výnos v pásmu 2,75 – 3,25 pro stejné období.

Ip není sám, kdo si myslí, že současný pohyb na zmíněných dluhopisech by mohl být novým trendem. Úrokové sazby v zámoří by již neměly klesat a naopak se během příštího roku očekává jejich postupný růst. Současně tento měsíc zcela konči program odkupu aktiv ze strany Fedu. „Další pokles sazeb je díky Fedu opravdu limitovaný,“ uvedla Priya Misra z Bank of America – Merrill Lynch. Současně však tvrdí, že pokud trhy budou i nadále rozkolísané, bude zřejmě poptávka po dluhopisech s vysokým ratingem pokračovat. 

Newsletter