Po projektu gigantické elektrárny na poušti zbyla jen spoušť

Obří projekt komplexu solárních elektráren Desertec, který měl vzniknout v africké poušti a energii dodávat do Evropy, je v troskách. Dle agentury AP projekt opustila většina zejména realizačních firem a zůstala jen hrstka poradců, která chce značku do budoucna v této rovině využívat.

Cílem obřího projektu byla soustava solárních a větrných zdrojů na východě Afriky, ale i v dalších zemích Blízkého Východu. Souhrnný instalovaný výkon měl přesáhnout 100 GW a Evropě zajistit šestinu jeho spotřeby elektřiny – to do roku 2050. Od počátku experti varovali před megalomanstvím a neuváženým vynakládáním zdrojů.

Těmi, kdo zůstali, podle AP a prohlášení samotného Desertecu jsou německá energetika RWE, čínská transmisní síť SGCC a saúdskoarabská ACWA Power. Těmi, kdo naopak projekt do dneška opustili, jsou další německá energetika E.ON, koncern Siemens, finanční partneři Deutsche Bank či pojišťovna a zajišťovna Munich Re.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa projektu pro Reuters se již poslední dva roky ukazovala vize posílání elektřiny z Afriky do Evropy jako finančně neúnosná, později van Son přišel s myšlenkou dodávat tedy produkci do regionu, což byl krok ke konci projektu. Část analytiků připisuje počátek konce projektu již arabskému jaru roku 2011, uzavírá AP.

Newsletter