V dopoledních hodinách jsme opět svědky velmi nepřehledného obchodování. Evropské akcie otevřely v zisku, zatímco euro proti dolaru výrazně ztrácí a obchoduje se znatelně pod 1,1800 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Počet nových žadatelů o dávky v USA nečekaně roste, celkový údaj ale dobrou zprávou

Euforie z amerického trhu práce dlouho netrvala. Poté, co za týden končící 10. května zažádalo o dávky v nezaměstnanosti nejméně Američanů za posledních sedm let, za následující týden končící 17. květnem počet nových žadatelů vzrostl opět nad 300tisícovou hranici. Konkrétně se zvýšil o 28 tisíc na 326 tisíc nově přiznaných nezaměstnaných. Údaj za předchozí týden byl revidován na 298 tisíc z původního odhadu 297 tisíc.

Číslo je nepříjemným překvapením, jelikož padesátka ekonomů oslovených agenturou Bloomberg v průměru očekávala mírnější nárůst nových žádostí o dávky na 310 tisíc (při rozpětí odhadů 299 až 325 tisíc). Příznivě ovšem vyznívá vývoj celkového počtu žadatelů, který je nejnižší od prosince 2007. Počet Američanů pobírajících dávky se za týden končící 10. květnem snížil o 13 tisíc na 2,65 milionu.

Fed dle včera zveřejněné zprávy z posledního jednání měnového výboru míní, že americký trh práce už nepotřebuje tak velkou pomoc jako dosud a bude se dále zlepšovat. „Současný počet žádostí je dostatečně nízký, aby docházelo k poklesu nezaměstnanosti,“ domnívá se hlavní ekonom High Frequency Economics Jim O’Sullivan, který je dle Bloomberg druhým nejlepším prognostikem ukazatele za poslední dva roky.

Dle zprávy ADP z úvodu května bylo v americké ekonomice v dubnu vytvořeno 288 tisíc pracovních míst, což je největší přírůstek od ledna 2012. Největší podíl na tom měly automobilky, jimž se daří expandovat do zahraničí a navyšovat tržby. Míra nezaměstnanosti klesla na 6,3 procenta, nejníže od září 2008. 

Newsletter