Počítač věštící úspěch startupů. Nevěříte? Výsledky Vás přesvědčí

Když jde o financování dosud neznámých firem, většinou se sejde řada investorů, kteří rozhodují, zda je daný projekt vhodný k investici, či nikoliv. Firma Quid se ale rozhodla, že v rámci výzvy zkusí udělat tento proces efektivnější, a to pomocí statistik, dat a počítačové analýzy. Jak to celé dopadlo, uvádí server World Economic Forum.

V roce 2009 šéf časopisu Bloomberg Businessweek Ira Sager vyzval ředitele analytické firmy Quid Boba Goodsona, aby naprogramoval počítač tak, aby byl schopen pomocí analýzy vybrat 50 zcela neznámých firem, které se za pár let stanou úspěšnými. Goodson se rozhodl výzvu přijmout, a to i přes to, že mnozí stále pevně věří, že v odvětví venture capital nemají stroje místo.

Téměř o osm let později Sager zhodnotil, jak se počítač a šéf Goodson trefili. Výsledky údajně překvapily i samotného šéfa firmy Quid. Na seznamu z roku 2009 totiž byly jména jako Evernote, Spotify nebo Zynga. Jeho součástí byly tedy nejen firmy tehdy známé odborné veřejnosti, ale i ty malé jako například indická rezervační platforma Ibibo, která měla v té době 8 zaměstnanců. V roce 2016 však už dosahovala tržeb o velikosti dvě miliardy dolarů.

Konečný výsledek? Celkem 20 procent společností na seznamu dosáhlo hodnoty minimálně miliardy dolarů, a to vše na základě analýzy počítače Quid, která byla v případě několika sporných startupů podrobena konečnému zhodnocení ze strany Boba Goodsona.

Lukáš Foral (Opifer): Startupy nejdříve potřebují hlavně chytré peníze

Pro lepší představu o úspěchu výše zmiňované analýzy se agentura Bloomberg obrátila na jeden z nejúspěšnějších fondů ve Spojených státech (vzhledem ke compliance nebylo jeho jméno uvedeno), který neinvestuje přímo do cenných papírů a dalších aktiv, ale do dalších společností. Výsledek ukázal, že pokud by bylo oněch 50 společností ze seznamu v portfoliu tohoto fondu, by byl druhým historicky nejúspěšnějším fondem na celém světě. Prvenství v tomto směru patří dalšímu z compliance důvodů nejmenovanému subjektu, který se úspěšně svezl na dráze dot-com bubliny na konci 90. let minulého století.

V návaznosti na to se Bloomberg dále obrátil na šéfa Quid, aby svůj povedený kousek zopakoval i v letošním roce. Goodson tedy použil stejný postup. Nejdříve vybral 50 tisíc soukromých společností, které byly zainvestované venture capital fondem v posledních třech letech, poté přišla na řadu analýza dat, od jakých investorů investice přišla, její částka a lokace, to všechno k září roku 2016 z dat S&P Capital IQ a Crunchbase. Na základě toho byla vygenerována mapa zobrazující, kam investoři zaměřující se na technologické firmy založené za posledních 18 měsíců investovali.

Stane se Bratislava středoevropským Silicon Valley?

Současně s tím vyla vytvořena druhá mapa, která monitoruje investice pěti nejúspěšnějších venture capital firem za poslední dva roky. Na grafice lze vidět, že mezi nejoblíbenější oblasti patří vývoj aplikací.

Z dalšího kroku, tentokrát už bez počítače, vyvodil Goodson výsledky a předpověď toho, co bude v jednotlivých segmentech klíčové. Podle ředitele Quid mají největší potenciál tato odvětví: rozšířená realita, rozpoznávání obličeje, online bezpečnost, digitalizace vzdělání, drony, technologie smart home, senzory, e-commerce, umělá inteligence a vesmírné technologie. Zajímavým poznatkem také je, že rozšířená realita bude mnohem důležitější než ta virtuální, a to díky tomu, že změní náš pohled a interakci s reálným světem.

David Sedláček (ČVUT): Tahounem virtuální reality je Průmysl 4.0

Newsletter