Podaří se Číně oslabit moc dolaru?

Otevírá se čínskému jüanu brána mezi světovou elitu? Jasno by mohlo být již za několik dní. Zatím prosakují informace, že Mezinárodní měnový fond je nakloněn přijetí čínské měny do koše měn, ze kterých je stanovena hodnota měnové jednotky SDR používané v rámci MMF.

Řídící orgán MMF má příští měsíc rozhodnout o (ne)přijetí jüanu mezi své klíčové měny a podle některých zdrojů z fondu je kladnému vyřízení žádosti čínského premiéra Li Kche-čchianga z letošního března nakloněn. Rozhodnout má na základě řady technických kritérií a případná změna by vstoupila v platnost v říjnu 2016. Bude ji také muset schválit většina členských zemí MMF. Zelenou tomuto kroku údajně již dávají Francie s Británií, zatímco Německo s Itálií jsou kroku „otevřeni“. Prezidentka fondu Christine Lagardeová se již dříve nechala slyšet, že v začlenění čínské měny do SDR nevidí problém.

Peking tlačí ke zvýšenému používání jüanu v obchodě a v investicích, jeho začlenění do koše SDR by mohlo být považováno za snížení postavení dolaru v mezinárodním měřítku. To je samozřejmě dlouhodobým záměrem čínské vlády. Ta se snaží svému cíli „jít naproti“ postupnou liberalizací svých finančních trhů i uvolňování kontroly směnného kurzu jüanu. Volné obchodování měny je jednou z podmínek MMF přijetí do koše SDR.

Čína nečekaně uvolnila měnovou politiku. Sazbami i přes banky

Čínská centrální banka v pátek znovu uvolnila měnovou politiku, když nečekaně srazila hlavní úrokovou sazbu a snížila požadavky na rezervy bank. Volné podmínky na měnovém trhu mají pomoci naplnit 7% vládní cíl růstu čínské ekonomiky v letošním roce.

SDR, tedy zvláštní práva čerpání (Special Drawing Rights), je jednotnou měnovou a účetní jednotkou, kterou MMF používá například při vyplácení pomocných úvěrů, v některých případech nachází využití i v soukromém sektoru. Odvozuje se od průměrné hodnoty amerického dolaru, eura, libry a jenu. A brzy i jüanu?

Newsletter