Býčí sentiment na hliníku sílí, podpořen poklesem nabídky, a analytici čekají, že by se u donedávna opomíjeného kovu mohlo opravdu schylovat k obratu.
Hliník se aktuálně obchoduje poblíž svých sedmnáctiměsíčních maxim nad 2000dolarovou hranicí. Od začátku roku tak přidává více jak 20 %, přičemž zhruba tříletá maxima padla u hranice 2 800 dolarů za metrickou tunu.
„Jsme pravděpodobně nyní ve fázi, kdy by mohlo dojít k výraznému obratu na trhu s hliníkem a hlavní důvody mají co dočinění s poklesem dodávek z Číny a se změnou poměru nabídky a poptávky v rámci celého odvětví,“ uvedl Gaurav Sodhi, analytik ze společnosti Intelligent Investor.
„Během posledních pěti až osmi let, Čína masivně zvýšila své dodávky hliníku, což způsobilo pokles cen v celém odvětví. V poslední době se ale situace obrací. Čína se zaměřuje na energeticky intenzivní aktivity, mění se ekonomický mix výroby, který producenty nutí k omezování produkce hliníku v rámci uvolnění dalších kapacit,“ dodal pro CNBC Sodhi.
Uzavíraní produkčních kapacit v Číně, největším producentovi hliníku ve světě, vedlo od začátku roku k poklesu produkce až o 2,5 milionu tun. Společnost produkující největší objem hliníku Rusal uvedla, že produkce v 1Q poklesla o 2 %.
Z přebytku deficit
JP Morgan předpovídá, že hliníkový deficit by v tomto roce mohl dosáhnout až 439.000 metrických tun, což je například v porovnání s předkrizovým přebytkem ve výši 2 mil. tun výrazná změna. Růst deficitu se dle analytiků očekává i v roce 2015.
„Hliník pro svoji produkci vyžaduje enormní množství energie a velká část z této energie byla donedávna v Číně dotována. Nyní ale tyto dotace končí a řada producentů se tak potýká s vyššími náklady a omezuje produkci,“ dodává Sodhi.
Další indikace pro obrat trendu přicházejí i od dalších významných společností produkujících hliník. Alcoa v 2Q reportovala návrat do černých čísel a Rio Tinto oznámilo 74% nárůst zisku za první pololetí.
Na druhé straně potencionální barikády stojí analytici švýcarské banky UBS. Ti byli od začátku roku ve svých očekáváních rovněž býky, ale zhruba před měsícem ze svých úvah trochu ubrali a nyní očekávají posun v nabídce směrem vzhůru v druhé polovině roku.
„Nemůžeme se pouze koukat na ceny hliníku, musíme se zabývat fyzickými cenami s prémií, kde se reálná cena pohybuje u hranice 2.400 USD za tunu a při takovýchto cenách lze očekávat růst aktivity a celkové produkce,“ uvedl pro CNBC Dominic Schneider z UBS. UBS je i mnohem opatrnější ve svém odhadu deficitu pro rok 2014, který očekává ve výši 200.000 tun.
Rusal rozprodává majetek?
Kvůli propadu cen hliníku v posledních letech se výrazně zadlužil ruský výrobce Rusal. Ten nyní, dle analytiků finanční skupiny BCS, zvažuje prodej některých částí majetku za zhruba jednu miliardu dolarů. Rusal, v rukách miliardáře Olega Děripasky, je největší hliníkárenskou společností světa.
Rusal podle BCS uvažuje o prodeji ruské produkce hliníkových félií, nigerijské hliníkárny Alscon a uhelného podniku Bogatyr v Kazachstánu. Rusal navršil dluh přes 10 mld. USD a nyní jej potřebuje snižovat. Letos společnost sjednala s věřiteli dohodu o refinancování a získala tím čas na svou restrukturalizaci.