Podaří se Nvidii koupit Arm?

Zdroj: Depositphotos

Když v listopadu 2020 Nvidia oznámila svůj záměr koupit anglickou firmu Arm za čtyřicet miliard dolarů, mnoho lidí mělo pochybnosti, zda se jí tuto akvizici podaří dovést ke zdárnému konci. Otázkou bylo především, zda nákup povolí regulátoři v EU, USA, Číně a ve Velké Británii. Za posledních osm měsíců se v důsledku světového nedostatku čipů celý polovodičový sektor značně proměnil a mnoho společností se vyslovilo pro i proti této akvizici. Stále však není jasné, zda bude povolena. Jak celá sága nakonec dopadne, se pravděpodobně značně projeví na ceně akcií Nvidie, jelikož jen v den oznámení jejího záměru Arm koupit jejich cena vyskočila o téměř 8 %.

Co je Arm?

Arm je anglická společnost se sídlem v Cambridge, která se primárně zaměřuje na vývoj tzv. Arm architektury. Arm na rozdíl od většiny společností v polovodičovém sektoru nevyrábí své vlastní čipy, ale pouze prodává licence k používání své architektury jiným společnostem. Licence je používána celou řadou technologických firem k vytvoření jejich čipů. Architektura tak tvoří základ celé řady procesorů, které každodenně využíváme. S Arm procesory se můžeme setkat ve více než 90 % mobilních telefonů a ve většině nových automobilů. V posledních letech se také začaly objevovat i v počítačích. Například nový M1 procesor od Applu v nových MacBoocích je postaven na architektuře Arm. Díky své malé energetické spotřebě jsou navíc klíčové i pro tzv. IoT (Internet of Things) zařízení. 

Proč chce Nvidia koupit Arm?

Akvizice Armu umožní Nvidii vstoupit do nového velice lukrativního odvětví polovodičového průmyslu. I proto je za něj ochotna zaplatit čtyřicet miliard dolarů, přestože měl Arm v roce 2020 tržby pouze dvě miliardy dolarů a celkově skončil ve ztrátě.  Arm procesory se totiž kromě mobilních telefonů a IoT zařízeních také hojně používají v oblasti strojového učení, na kterou se Nvidia v posledních letech velmi zaměřuje. Nvidie v tomto odvětví svým zákazníkům již nabízí grafické karty, které zrychlují zpracování dat, a síťové vybavení od Melanoxu – společnosti, kterou koupila v roce 2020. S Arm procesory by tak mohla nabízet stavitelům datacenter kompletní řešení, což by pro mnoho z nich mohlo být velice atraktivní, jelikož by tak získávali všechny komponenty do svých počítačů od Nvidie. Díky tomu by si mohli být jisti, že jsou všechny vzájemně kompatibilní. 

Co stojí akvizici v cestě?

Kvůli geopolitickým dopadům, které by tato akvizice měla, musí být schválena regulátory v celé řadě zemí a je docela pravděpodobné, že se jí jedna ze zemí rozhodne zablokovat. 

Akvicize může být nepřijatelná například pro čínské regulátory. Čínský technologický průmysl v mnoha ohledech stojí na na technologiích od Armu. Čína by tak považovala za velice problematické, že by Arm ovládala americká společnost, které by mohla americká vláda potenciálně zakázat s čínskými společnostmi obchodovat. Pro Nvidii bude velice náročné zaručit, že k takové situaci nedojde. Role Číny může v celé záležitosti působit zvláštně, jelikož Arm je anglikcou firmou v současnosti ovládanou japonskou SoftBank. Čínští regulátoři však mohou akvizici zamezit kvůli čínské divizi Armu, ze které firmě plyne velká část výdělků. A nebylo by to poprvé, co by čínští regulátoři nepovolili americké polovodičové společnosti koupit společnost evropskou. V roce 2018 takto zablokovali akvizici nizozemského výrobce čipů NXP americkým polovodičovým gigantem Qualcomm.

I ve Velké Británii Nvidii čekají překážky. Anglické úřady se bojí ztráty tisíců pracovních míst, k níž by došlo, pokud by se Nvidia rozhodla přesunout sídlo Armu z Velké Británie do USA. Nvidia však prohlásila, že plánuje sídlo Armu ponechat v Cambridge. Aby svému slibu dodala váhu, postavila v Cambridge za 100 miliónů dolarů nový superpočítač Cambrdige-1. Ten je tím nejrychlejším superpočítačem, který byl kdy ve Spojeném království postaven. I přesto v tuto chvíli anglické úřady detailně analyzují celou akvizici, což pravděpodobně způsobí, že se opozdí o několik měsíců. 

Dost možná nejpravděpodobnější však je, že akvizici zablokují evropské nebo americké úřady. Ty sice v roce 2016 akvizici Armu japonským konglomerátem SoftBank group ponechaly bez problému projít, avšak tato akvizice nevyvolávala žádné monopolní obavy. Tentokrát je vše úplně jinak. Nvidia je přímým konkurentem mnoha zákazníků Armu: například Intelu, AMD, Qualcommu, Samsungu, Media Teku či Applu. Hned několik z těchto společností již lobuje za to, aby byla akvizice zablokována. Bojí se, že pokud by Nvidia ovládla Arm, mohla by jim zvýšit ceny, nebo je dokonce úplně odříznout od technologií Armu, což by pro některé z nich mohlo být potenciálně likvidační. Představitelé společností Media Tek, Broadcom a Marvell však 27. června oznámili, že se akvizici rozhodli podpořit poté, co je Nvidia ujistila, že technologie Armu budou nadále dostupné všem za férových podmínek. Dále dodali, že díky financování od Nvidie bude moci Arm rychleji vyvíjet své technologie, což prospěje celému polovodičovému průmyslu. 

I přes tuto podporu je však v tuto chvíli těžké říci, zda bude akvizice povolena. Pokud k ní dojde, umožní to Nvidii vstoupit do nového lukrativního odvětví polovodičového průmyslu, což by pro ni bylo pravděpodobně z dlouhodobého hlediska velice výhodné. Armu by tato akvizice umožnila inovovat rychleji než kdy předtím, z čehož by mohla mít prospěch celá řada firem, ovšem pouze za předpokladu, že by jim Arm své technologie nadále poskytoval . Pokud k této akvizici nedojde, nebude to pravděpodobně mít příliš velký dopad. V tomto případě bychom mohli očekávat lehkou korekci ceny akcií Nvidie. Všem segmentům Nvidie se však v tuto chvíli daří a jejich budoucnost není na akvizici Armu závislá, tudíž se nemusíme příliš bát. Pokud si Nvidia nebude moci koupit Arm, bude SoftBank pravděpodobně hledat jiného kupce.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter