Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Podemos ve španělských průzkumech upevňuje pozice

Podle průzkumů získává silně levicová strana Podemos od španělských voličů stále větší podporu. Průzkumy naznačují, že Podemos by mohla získat na celostátní úrovni až 24 procent hlasů, čímž by se dostala na druhé místo hned za vládnoucí Lidovou stranu premiéra Mariana Rajoye. Jedná se tedy o další nárůst z říjnových 22,5 procenta a 15,3 procenta z července loňského roku. Průzkum provedla ve středu společnost CIS a nabízí tak první „barometr“ španělského veřejného mínění od lednových řeckých voleb, ve kterých triumfovala krajně levicová SYRIZA, blízký spojenec Podemos. Obě strany prohlašují, že jsou odhodlány smést z domácích scén staré politické elity a skoncovat s úspornými opatřeními prováděnými současnými vládami. Podemos se již snažil vydělávat na triumfu svého řeckého partnera uspořádáním masového shromáždění v Madridu minulou sobotu, která přilákala více než 100 tisíc příznivců.

Průzkum tak nabídl důležitý ukazatel před volbami, které se uskuteční příští měsíc v Andalusii, což je nejlidnatější region ve Španělsku a také tradiční bašta středo-levé španělské socialistické dělnické strany (PSOE). Průzkum společnosti CIS také naznačil, že Podemos je jediná strana, jejíž podpora stále roste, což naznačuje, že podpora tohoto nového uskupení ještě stále nedosáhla stropu. Strana PSOE, stále hlavní opoziční strana v zemi, spadla zpět na třetí místo. 

Analytici uvádějí, že strany Podemos a PSOE jsou v podstatě ponořeny do stálé, trpké soutěže přilákat levicové a středové voliče, s tím jak se obě strany snaží prezentovat jako jediná životaschopná opozice. Průzkumy naznačují, že Podemos v Andalusii získá 10 – 15 procent, navzdory vyšším ziskům na celostátní úrovni. To by s největší pravděpodobností mělo stačit k tomu, sebrat PSOE vládnoucí většinu. To ovšem staví Podemos před jedno z nejožehavějších strategických dilemat. Jelikož se jedná o nově založenou stranu, bude muset volit mezi podporou vlády strany PSOE (buď v koalici, nebo na základě tiché dohody) nebo vržením regionu do stavu bezvládí.

„Cokoliv, co udělají, je bude stát voliče,“ řekl Pablo Simon, profesor politologie na Univerzitě Karlose III v Madridu. „Mohou jít stejnou cestou jako Beppe Grillo se svým hnutím v Itálii a nevyjednávat s nikým. Ale toto chování vysílá signál, že nepřináší žádnou změnu. Koalice s PSOE by zase mohla voličům naznačovat, že Podemos není až tak odlišná od tradičních stran, jak tvrdí. To je velké dilema,“ řekl profesor Simon.

Volby v Andalusii sérii voleb ve Španělsku začínají. Městské a regionální volby se uskuteční v průběhu května. Důležité volby v Katalánsku se budou konat v září, celostátní volby pak koncem roku. 

Newsletter