Pokud si berete půjčku, lepšího úroku zpravidla dosáhnete, jestliže za ni máte jak ručit; ať už se za vás zaručí nějaká konkrétní osoba nebo disponujete určitou majetkovou hodnotou. Když si chcete vzít úvěr v normální zemi, můžete zpravidla ručit nemovitostí, případně automobilem, šperky či jiným hodnotným movitým majetkem. Banky a jiné finanční instituce pak obvykle ručí cennými papíry. Pak však existují také tak trochu zvláštní země, kde lze úvěr zajistit opravdu podivnými věcmi.
Jednou z nich jsou i Spojené státy. Když v roce 2017 naplno propuklo šílenství okolo kryptoměn, nejenže řadu Američanů nenapadlo nic lepšího, než si na koupi jejich nejznámějšího zástupce, tehdy závratně rostoucího bitcoinu, půjčit. Některé banky jej na druhé straně začaly přijímat jako prostředek k zajištění úvěrů.
To ale zdaleka není ten nejdivnější kolaterál, který lze napříč světem použít. Seznam nejkurióznějších forem ručení prezentuje server Mostly Money.
Domácí mazlíček
Když nemáte peníze, ale zato vlastníte kočku, máte napůl vyhráno. V americkém státě Louisiana existuje finanční společnost, která vám proti ní půjčí. Nesmí to být však jen tak ledajaká kočka; přijímají se jen čistokrevné výstavní kočky. Ta se pak vrátí původním majitelům po splacení půjčky.
Zvíře jako substitut dítěte aneb Mazlíčci za miliardy
Dostihový kůň
Zastavit lze také i poněkud objemnější zvěř, jako je třeba kůň. Obtížně to půjde s běžným poníkem, avšak takový dostihový plnokrevník, který vyhrává závody, to už je jiná písnička. Ti totiž mohou mít hodnotu v řádech tisíců dolarů.
Prase či kráva
Zejména v zemích, kde je důležité zemědělství, značnou ekonomickou hodnotu asociují hospodářská zvířata. Není tak divu, že například v Zimbabwe lze jako kolaterál použít kravský dobytek. Podobně ve Wen-čou, což je oblast nacházející se v čínské provincii Če-ťiang, mohou zemědělci ručit krávou nebo třeba prasetem.
Nahé selfies
Číňané však jdou ještě mnohem dále. Jak se posunujeme z venkova do měst, možnosti, jak zajistit své půjčky, a zejména menší spotřební úvěry, se stále rozšiřují. Čínské online platformy přijímají jako zajištění například iPhony, ale třeba i sušenky Oreo, které zde platí za potravinu vyšší třídy. Ti otrlejší pak mohou dát finančním institucím všanc své nahé fotky či dokonce videa. Přitom pokud dlužník svůj dluh řádně nesplácí, může mu poskytovatel pohrozit tím, že choulostivé materiály pošle do světa.
Dánsko. Splněný sen dlužníků, noční můra boháčů – https://t.co/5I09iNVe3J https://t.co/rpmO0lpgdR prostřednictvím @roklen24 #rates pic.twitter.com/t7KfrZ4gUX
— Roklen24.cz (@roklen24) 20. srpna 2019
Kabelka
Když můžete půjčku zajistit šperky, proč by to nešlo i jiným drahým doplňkem. Hongkongská finanční společnost Yes Lady Finance of Hong Kong vám poskytne půjčku proti značkové kabelce. Můžete dostat přibližně polovinu její hodnoty, a to s poměrně pěknou sazbou ve výši 4 %.
Sýr nebo víno
V Itálii mezi netradičními zajištěními zase frčí kvalitní sýry. Pro věřitele jsou výhodné zejména ty, jejichž hodnota s postupujícím časem roste. Například italská banka Credito Emiliano, akceptuje jako kolaterál kola Parmigiano Reggiano,. Tento druh parmazánu se musí nechat uležet alespoň 18-36 měsíců, přičemž čím je starší, tím je lepší. Cena jednoho kola se pohybuje v řádu tisíců dolarů. Jinde lze pak půjčku zajistit i lepšími ročníky vín.
Loterijní lístek
Když vyhrajete v loterii, nejprve vás zaplaví pocit euforie. Pokud jde však o závratnou částku, brzy na to přijde pocit strachu. Co se stalo i jednomu výherci ve Spojených státech, který se po tomto zjištění se svou rodinou rozhodl urychleně odstěhovat, a to ještě před vybráním peněz. Na to však nějaké peníze potřeboval, a tak šel do Morgan Stanley, kde mu jako zajištění půjčky přijali právě výherní loterijní lístek.
Fotbalisté
Patrně nejkurióznějšími kolaterály vůbec se však staly někdejší hvězdy španělského fotbalového klubu Real Madrid. Ten se hluboce zadlužil u tamní banky Bankia, a to hlavně proto, aby mohl zajistit přestup portugalského útočníka Cristiana Ronalda do svého týmu. Ta pak jeho slavnými fotbalisty Realu Madrid zajistila svůj úvěr od Evropské centrální banky, která požadovala právě Ronalda, a dále pak brazilského záložníka Kaká. Co by se asi tak stalo, kdyby španělská banka své závazky nesplnila?
Bankovnictví po čínsku. Půjčky na sušenky a jako kolaterál nahá selfie