Podnikatelé v Německu se bojí Řecka. O zakázky zatím nepřišli

Podnikatelská nálada v Německu se dle respektovaného ekonomického institutu Ifo v červnu druhý měsíc za sebou zhoršila a to tempem výraznějším, než na jaké ekonomové vsadili. Od firem zní unisono obava z toho, jak to dopadne s Řeckem. Tu dnes mírněji vnímají měnové trhy, na kterých se euro vůči americkému dolaru posouvá o půlprocento výše k úrovni 1,1220 EURUSD.

Index podnikatelské nálady Ifo klesl na 107,4 bodu z květnových 108,5 bodu a dostal se tak nejníž od letošního února. Ekonomové a analytici dle ankety Bloomberg čekali hodnotu 108,1 bodu, ochlazení je tak prudší. Číslo je nutné respektovat, protože Ifo průzkum dělá mezi zhruba 7 tisíci německých firem.

Zatímco důvěra v českou ekonomiku od českých podnikatelů je na vrcholu od přelomu let 2010 a 2011, v Německu panují obavy ze stagnace tamní ekonomiky, pokud by se naplnil scénář řeckého bankrotu. „Téma číslo jedna v Německu nakonec dorazilo i do německých podniků: řecká krize a obavy z odchodu Řecka z eurozóny,“ shrnul ekonom ING Carsten Brzeski. Reálný dopad na německou ekonomiku ale zatím nevidí. Ze strany tamních firem se ale zhoršilo hodnocení jak současných podmínek (pokles indexu 113,1 z 114,3 bodu) tak výhled pro příští půlrok (102,4 ze 103 bodů).

To potvrzuje i fakt, že situace kolem Řecka zatím nezasahuje zakázky německých firem a projevuje se zatím pouze nejistotou. Ekonom Ifo Klaus Wohlrabe upozornil, že červnový pokles podnikatelské nálady není v rozporu s nedávným zlepšením odhadu letošního hospodářského růstu. V první čtvrtině letošního roku německá ekonomika zvolnila na 0,3 z 0,7 % růstu v závěru roku loňského, Ifo ale týden zpět zvýšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,9 z 1,5 procenta.

Německo je hlavním vývozním trhem pro českou ekonomiku. V ní se dle dnešních údajů nálada spotřebitelů i podnikatelů souhrnně pohybuje na sedmiletém maximu, sami podnikatelé pak kondici české ekonomiky vnímají nejlépe za posledních zhruba pět let.

Rozetnout řecký rébus se může podařit dnes na schůzce ministrů financí eurozóny. Věřitelé označili poslední řecký návrh za dobrý základ pro dohodu, který by „mohla být dosažena do konce týdne“.

Newsletter