Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Podpoří data poptávku po výnosech nejdelších splatností?

Zdroj: Depositphotos

Úterní proslov guvernéra Fedu Powella odstartoval zajímavou třídenní seanci, kde půjde nejen o americká data, ale i o výsledky emisí dluhopisů. Včerejší aukce tříletého instrumentu dopadla velmi dobře, čemuž odpovídá nižší výnos o 0,8 bodu oproti předaukci, což je nejvyšší hodnota od března. Poptávka měřená poměrem bid-to-cover na 2,67 byla nejvyšší od ledna a překonala průměr posledních šesti aukcí na 2,57.

Powellovo vystoupení v Senátu Spojených států podpořilo růst výnosů podél křivky. Ve výsledku jsem se dočkali jejího napřímení, kdy střední splatnosti předchozí růst zkorigovaly, zatímco ty nejdelší si jej udržely. A právě o nejdelší splatnosti půjde dnes a zítra, kdy nás čeká aukce desetiletého a třicetiletého amerického dluhopisu.

Dlouhý konec křivky je nejcitlivější na změny sazeb. V posledních měsících byla poptávka silná zejména ze strany nerezidentů nehledě na to, že po úpravě o kurzové zajištění se výnosy mnohdy dostávají na citelně nižší hodnoty, někdy i do záporu. K potenciálně silnější poptávce by mohlo přispět několik faktorů, od očividně zpomalující americké ekonomiky až po potvrzenou spokojenost Fedu s dosavadním vývojem inflace, byť stále nedostačujícím pro snížení sazeb. Proti by naopak mohla hrát větší velikost aukce (39 miliard dolarů patří k těm historicky nejvyšším) a nejistota před čtvrtečním zveřejněním americké inflace za červen.

Zdroj: Saxo Bank

Tabulka ve větším rozlišení zde.

V tomto ohledu bude mít příznivější prostředí čtvrteční aukce třicetiletého dluhopisu. Ta přijde nejenže v menším objemu, a to 22 miliard dolarů, ale až po zveřejnění inflačních čísel. Pakliže se potvrdí odhady většiny sázející na mírnější výsledek (viz příspěvěk z X níže) signalizující možné dosažení inflačního cíle, pravděpodobnost silnější poptávky po třicetileté aukci by mohla citelně vzrůst, a s tím i pravděpodobnost následného přelivu do tržních sazeb.

Na očekávání trhu se ni zásadního od včerejška nezměnilo. Stále je očekáváno snížení o zhruba půl procentního bodu, přičemž pravděpodobnost prvního cutu už v září dosahuje zhruba 70 %. Pro příští rok trh očekává snížení úroků o cca 95 bodů.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, X, Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter