Na světových FX trzích panuje rizikově averzní nálada projevující se v oslabování rizikových měn. Euro mírně oslabuje proti dolaru. Risk-off nálada citelně oslabuje měny regionu střední a východní Evropy. Koruna poblíž hranice 26,90 za euro. Rizika nakloněna k dalšímu oslabování.

Podporu v nezaměstnanosti žádá nejméně Američanů za 15 let

Počet Američanů, žádajících o podporu v nezaměstnanosti spadl minulý týden na nejnižší úroveň za posledních 15 let, čímž se potvrdily vzestupné signály na trhu práce. Žádosti o státní dávky v nezaměstnanosti klesly o 43 tisíc na sezonně očištěných 265 tisíc, což je nejníže od dubna 2000, informovalo ve čtvrtek ministerstvo práce Spojených států. Jednalo se o největší týdenní pokles od listopadu 2012.

Medián odhadů 51 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg naznačoval 300 tisíc. Týden, jehož součástí je státní svátek Martina Luthera Kinga, nejspíš způsobil obtíže ve výpočtu, poznamenal mluvčí vlády.

Propouštění pravděpodobně zůstane i nadále v útlumu a společnosti zůstanou při růstu mezd v důsledku růstu spotřebitelské důvěry a díky výdajům, které pomáhají americké ekonomice odolávat slábnoucí zámořské poptávce. Fed včera posílil hodnocení ekonomiky v důsledku posílení trhu práce a poklesu nákladů na pohonné hmoty.

Newsletter