Pohled na svět skrze 360° objektiv: Jak český startup Mosaic mění hru

Jan Hušák, zdroj: Mosaic

Facebook nebo Netflix – i s takovými společnostmi již spolupracoval český startup Mosaic, součást vítězného týmu na soutěži Dumplings Hack v březnu na Taiwanu. Oba technologičtí giganti využili její 360stupňové kamery na své projekty. Filmy však zdaleka nepatří mezi jediné aktivity těchto specifických panoramatických kamer.

Kamery Mosaic totiž poskytují možnost mapování terénů v HD kvalitě. To otevírá možnosti pro další způsoby využití, mimo jiné například pro implementaci konceptu „smart cities“. Vedení měst tak díky jejich výstupům můžou svým občanům poskytnout lepší služby například v dopravě nebo bezpečnosti na ulicích. Její šéf vývoje Jan Hušák nám poskytl rozhovor po návratu z Taiwanu, kde jeho firma zvítězila v Dumplings Hack.

Jaké inovace Mosaic připravuje? Jak to vlastně funguje s nasbíranými daty? Přečtěte si rozhovor s Janem Hušákem z Mosaic.

zdroj: Mosaic

Jaká vize stála za založením Vaší společnosti?

Vizi společnosti přirozeně definoval její zakladatel, fotograf Jeffrey Martin. Jeffrey je průkopníkem 360stupňové fotografie a odborníkem na giga pixelovou fotografii. Jeho fotografie Londýna má 320 gigapixelů a byla v roce 2014 zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Z tohoto základu pramení vize společnosti, kde s nadsázkou hovoříme o tvorbě digitálního dvojčete naší planety.

Co odlišuje vaše 360° kamery ve srovnání s konkurenty?

Předně naše kamery poskytují špičkovou kvalitu obrazu. Fyziku nejde ošidit a optické části a kamerovým snímačům věnujeme potřebnou péči.

Za druhé, naše systémy Mosaic 51 a Mosaic X jsou takzvaně „stand-alone“, tedy kromě zdroje napájení nepotřebujete k provozu žádné další nákladné zařízení. Nepotřebujete vozit ve vozidle žádný počítač nebo snad klimatizační jednotku (ano i to jsem už viděl). Kamery jsou vyrobeny dle průmyslových standardů, odolné vodě, prachu, vibracím i venkovním teplotám. Testovali jsme je v leteckém zkušebním ústavu. Naši uživatelé si pochvalují rychlost zprovoznění a jednoduchost ovládání, stačí vám mobilní telefon nebo tablet.

Má práce s 360° kamerou nějaké záludnosti? Pokud ano, jaké?

Neřekl bych přímo záludnosti, ale přestože jsou kamery Mosaic odolné, lehce ovladatelné a spolehlivé, stále jsou to fotografické přístroje se vším, co k tomu patří. Pokud je operátor nepozorný nebo nedbalý, může se stát, že promarní den ježděním se špinavou až zablácenou optikou. Najdou se i experti (mně se to samozřejmě nikdy nestalo), kteří vyrazí na mapování s nasazenými krytkami objektivů.

Ve kterých sektorech se vaše řešení používá nejčastěji?

Kamery Mosaic mají různorodé oblasti použití. První skupinou jsou firmy věnující se mobilnímu mapování. Tyto firmy jsou pak vlastníky dat z mapovaných oblastí a data dále zpracovávají a nabízejí k dalšímu použití.

Dalším druhem zákazníků jsou firmy zabývající se „smart-city“ problematikou, využívající naši kameru jako základní kámen počítačového vidění a následného rozpoznávání a klasifikace objektů, ať už jde o stav infrastruktury nebo kvalitu veřejné zeleně.

Třešničkou na dortu jsou pak zakázky pro filmový průmysl, kde výstup našich kamer může zajistit reálný 3D model scény, který je následně použit pro speciální efekty, bez nutnosti fyzického natáčení na lokalitě. Kamera Mosaic Viking byla použita studiem Netflix při natáčení filmu Gray Man v Praze.

Podporujete koncept Smart Cities. Jak k němu může vaše společnost přispět? Se kterými městy spolupracujete?

Ano, trh „smart cities“ je jedním z našich pilířů. Univerzálnost našich kamer a jejich snadné použití ve venkovním terénu, a především rychlost skenování jsou vlastnosti, které naši zákazníci oceňují.

Naše kamery mapují veřejnou zeleň v Singapuru, jiný zákazník používá kameru Mosaic 51 pro monitoring stavu veřejného osvětlení v Jordánsku. Právě kontrola stavu veřejného mobiliáře, osvětlení, nebo i kontrola přístavišť z lodí jsou aplikace s kterými se u svých zákazníků shledáváme.

Jak zajišťujete kvalitu a spolehlivost shromážděných dat?

Nasbíraná data jsou majetkem zákazníka. A s jejich nakládáním se vždy musí postupovat podle platné legislativy státu, kde byla pořízena, a to se velmi různí.

Připravujete nějaké technologické inovace nebo vývoj, abyste mohli rozšiřovat nabídku služeb?

Jsme velcí fanoušci vytváření velkých 3D modelů až na úrovni měst. Jedná se o specifickou a výpočetně náročnou úlohu. Vývojem, kalibrací a nastavením celého workflow jsme se zabývali od založení firmy a získali jsme mnoho cenných zkušeností. Toto know-how vkládáme do nové služby, cloudového řešení 3D rekonstrukce, která zprostředkuje perfektní výsledek pro laické uživatele. Navíc velmi dobrých výsledků lze dosáhnout bez nutnosti použití drahých lidarů.

Mosaic 51, zdroj: Mosaic

V referencích uvádíte Facebook. Na jakém projektu nebo projektech jste spolupracovali?

Facebooku jsme dodali několik kamer Mosaic 51, které jsou v procesu evaluace.

Jakou největší zkušenost jste si odnesli v soutěži Dumplings Hack?

Zkušenost z Dumplick Hacks je nenahraditelná. Měli jsme možnost dva dny intenzivně spolupracovat s taiwanskými kolegy. Očekával jsem kulturní a jazykovou bariéru, ale to jsem se pěkně zmýlil. Náš česko-taiwanský tým se velice rychle sladil a vyhrazené dva dny uběhly neskutečně rychle. Za mě to bylo velmi efektivní a báječně jsem si to užil. No pak jsme také vyhráli, což vždy potěší.

Navázali jste na Taiwanu nějaká nová obchodní partnerství?

Během organizovaných business mítinků jsme potkali 3 taiwanské společnosti. Ty přišly na jednání velmi dobře připraveny, měly vytisklé naše technické listy a od prvního setkání naše diskuze probíhala na vysoké technické úrovni. Díky fyzické přítomnosti jsme překonali prvotní pocit nedůvěry a nyní s jednáními pokračujeme na dálku.

Mosaic (společnost UNIRMI) se zabývá vývojem a produkci 360stupňových kamer pro mapování velkých ploch. Její kamery se používají mimo jiné pro inspekci infrastruktury, 3D mapování, filmy nebo hry. Letos v březnu se zúčastnila soutěže Dumplings Hack na Taiwanu.

Newsletter