Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Pohled na zlato bez „dolarových“ brýlí

Zlato, ostatně jako většina dalších komodit, má za sebou nedobrý rok. Žlutý kov si letos prošel bezmála 10% propadem, který ho dostal až na hranici kolem 1063 dolaru za unci.

Faktem ale je, že pohled na zlato a vývoj jeho ceny je dvousečný. Na to upozornil Smauel Bryan, autor píšící pro web ShiffGold, který spadá pod vedení známého ekonoma, komentátora a investora Peter Shiffa. Ve svém blogu Bryan poukazuje na to, že zlato má naprosto odlišný „kabát“, pokud se na něj podíváte jinak než prostřednictvím „dolarových“ brýlí.

„Pokud investoři hovoří o tom, že zlato spadlo, měli byste se okamžitě zeptat „vůči čemu?“. Jestliže jste minulý rok nakoupili zlato denominované v kanadské dolaru, patříte mezi ty šťastné. V této měně si totiž žlutý kov letos připsal téměř 8% nárůst, za poslední roky pak více jak 17 %,“ píše Bryan (viz graf).

Pravdou je, že většina investičních komodit je denominována právě v americkém dolaru. Jenže ten není jedinou rybou v pomyslném rybníčku světových měn. Použití kanadského dolaru naopak napoví, že zlatí býci ještě rozhodně nevymřeli. Zároveň to ve výsledku pomůže přiblížit i vnitřní hodnotu zlata, které slouží v době měnových krizí jako „ochránce“ bohatství.

Právě tuto vlastnost potvrzuje i dění posledních měsíců. Kanadská ekonomika je závislá na vývozu komodit, především se jedná o ropu. Intenzivní propad „černého zlata“ však způsobil, že kanadská měna výrazně oslabila. Vůči americkému dolaru se za poslední roky dostala z úrovní kolem parity, tedy kdy se jeden kanadský dolar rovnal tomu americkému, až na aktuálních 1,38 USDCAD. Vzhledem k tomu je tedy jasné, že zlato opravdu pomáhá chránit bohatství během měnové krize.

Ale není to pouze kanadský dolar. Cena zlata vzrostla i v případě dalších měn. V rublech denominovaný kov si za letošní rok připsal 10,5 %, v mexickém pesu 5,5 % a v jihoafrickém randu dokonce 18,9 %.

Co se týče americké měny, tak platí představa, že její další posílení bude dlouhodobý výhled zlata silně podkopávat. Investoři by si však dle Bryana měli uvědomit, že i dolar je měna jako každá další a že i on může nečekaně oslabit. To by pak odpovídalo přesvědčení některých ekonomů a analytiků, kteří tvrdí, že se tzv. „greenback“ nachází v procesu nafukování bubliny, které může svým splasknutím vyvolat další krizi.

Newsletter