Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Pohoda na ropném trhu. Nálada těžařů i investorů je zpět

Těžaři ropy dávají aktuální situaci palec nahoru. Jejich nálada se po více jak dvou letech konečně zlepšila. Hurá!

Díky tomu, že se členové i nečlenové skupiny OPEC dohodli na zmrazení těžby, investoři zaměřující se na ropu WTI vidí její ceny na úrovních vyšší, než tomu bylo v červenci 2014, kdy byl odstartován ropný propad až k 20 dolarům za barel. Potvrzuje to ukazatel čistých dlouhých pozic na WTI, který se přehoupl nad hodnotu 300 tisíc.

Podle dat americké Komise pro obchodování s komoditními futures vzrostl objem čistých dlouhých pozic spekulujících na růst ceny WTI za týden končící 13. prosincem o 2,5 %, zatímco u těch krátkých byl pozorován pokles na nejnižší úrovně od letošního května.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

„Tento vývoj je plně podpořen dohodou členů a nečlenů OPEC,“ řekl pro agenturu Bloomberg John Kilduff z hedgeového fondu Again Capital, který se zaměřuje na energetiku. „Konsensus je teď nastaven na rychlé ztenčování ropných zásob, proto investoři upravují své pozice s ohledem na očekávání vyšších cen.“

Ropný kartel se na konci listopadu dohodl, že zmrazí svou těžbu na 32,5 milionech barelů za den. Pravdou je, že tento krok nepřijde ze dne na den, obzvláště pokud vezmeme v potaz aktuálně rekordní úroveň denní těžby pohybující se nad 34 milionů barelů.

Investoři, zpozorněte! Na ropném trhu pobíhá býk

Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že během první poloviny roku 2017 dojde na osekání ropných zásob o 600 tisíc barelů za den. Samotný OPEC pak předvídá, že momentální převis nabídky nad poptávkou by měl vydržet ještě do první poloviny příštího roku. Pravdou je, že tato predikce by ropné investory sázející na růst nemusela zrovna potěšit, a to obzvláště očekávaným načasováním. Druhá polovina roku 2017 je pro ně prostě pozdě.

Vše tak bude záležet na tom, jak budou členové i nečlenové kartelu dohodu dodržovat. Jak se zdá, tak některé země už se snižováním těžby postupně začaly. Na druhou stranu, objevují se i informace o prvních rebelech (například Irák), kteří už plánují první podvody…

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Newsletter