Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Pohodlné placení kryptoměnami? Likvidita i poplatky souvisí s cenou

I když mnozí aktéři finančního trhu nahlížejí na kryptoměny primárně jako na lukrativní investici, jak napovídá jejich název, tyto instrumenty by toho ve skutečnosti měly umět daleko více – předně by se jimi mělo dát pohodlně zaplatit. Původně totiž vznikly – alespoň pokud hovoříme o těch prvních – jakožto alternativní peníze ke státním fiat měnám. Jak dobře však kryptoměny plní funkci platebního prostředku?

Zajímavou infografiku přinesl server HowMuch.net, který se zabýval tím, jak rychle vlastně probíhají transakce v jednotlivých kryptoměnách. Z průzkumu nejlépe vyšel ripple, který za sekundu zpracuje až 1 500 transakcí. Na druhou stranu, k označení ripplu jako kryptoměny existují vážné výhrady, jelikož ve skutečnosti nepoužívá technologii blockchain (třebaže funguje na značně podobném konceptu), což je patrně i důvod, proč může být o tolik rychlejší než běžné kryptoměny. Ripple pak s velkou mezerou následují bitcoin cash (60 transakcí za sekundu), litecoin (56) a dash (48). Na posledních místech se umístilo ethereum s 20 transakcemi za sekundu a bitcoin se 7 transakcemi.

Záplava kryptocoinů? Ve skutečnosti se používá jeden z deseti

Jak ovšem ukazuje obrázek, zatímco ripple v počtu transakcí za sekundu bezpochyby poráží například PayPal, co se týče rychlosti, těžko může konkurovat zavedenému platebnímu systému Visa (tím méně pak kryptoměny běžící na bázi blockchainu), který za vteřinu zpracuje 24 000 transakcí. Na obranu kryptoměn lze ovšem uvést fakt, že zatímco Visa byla založena již v roce 1958, bitcoin vznikl až v roce 2009, ostatní kryptoměny pak vznikaly ještě později.

Visa tak má ve vývoji takřka půl století náskok a zda ji kryptoměny dokáží překonat, ukáží následující léta a desetiletí. Ovšem co se týče bitcoinu, rychlost (či spíše pomalost) transakcí se stala minulý rok vážným problémem. S tím, jak bitcoin nakupovalo stále více lidí, se tato kryptoměna stávala méně a méně likvidní. Jinými slovy, průměrná „čekací doba“ na potvrzení transakce skokově rostla.

„Rychlost potvrzování je pořád stejná, ta se u bitcoinu nemění. Problém je, že síť není dostatečně propustná. Bitcoin doběhl na svou popularitu a bylo dražší a dražší potvrzení včas získat. Při malém poplatku tak lidé čekali i několik dní,“ vysvětluje šéf Liberálního institutu Dominik Stroukal. Jak ukazuje následující graf z Blockchain.info, stejně jako cena bitcoinu, i průměrná doba, kterou uživatelé čekají na potvrzení transakce se zdá být poměrně volatilní. V souvislosti s nedávným pádem ceny bitcoinu průměrná čekací doba znatelně poklesla, přesto ovšem zůstává poměrně vysoká (sesbíraná data jsou za posledních 60 dní, uvedené hodnoty jsou v minutách).

Kryptoměny a videohry. Budoucnost postavená na blockchainu

Kromě potvrzování transakcí se pak, co se týče běžného placení, staly velkým problémem také vzrůstající poplatky na transakce, což bylo opět způsobeno rostoucí cenou bitcoinu. Vývoj výše poplatku v dolarech na transakci lze vidět na grafu ze serveru Bitcoinfees.info. I když po pádu ceny bitcoinu zase značně klesly, přesto stále nejsou zanedbatelné a s opětovaným růstem ceny bitcoinu lze navíc znovu očekávat i růst poplatků. 

Zejména u malých částek pak byla výše takových poplatků prohibitivní, což vyústilo v situaci, že lidé k placení používají raději jiné kryptoměny. Uživatelsky přívětivější se zdál být například litecoin, díky čemuž také rostla i jeho obliba. „Problém, který kvůli poplatkům vznikl, byl očekávaný. I proto se už několik let vývojáři na celém světě předhánějí v tom, kdo přijde s nejlepším řešením. Dokonce je možných řešení tolik, že se komunita rozdělila a v roce 2018 vzniklo hned několik nových „Bitcoinů“,“ dodává však Stroukal.

Podle Stroukala měl bitcoin podobných problémů již několik, to ovšem neznamená, že by se nedaly řešit a vyřešit: „Hodně se vykrádaly počítače, a tak vznikly hardwarové peněženky jako je český Trezor. Padaly burzy. Dnes jsou bezpečnější. A některé dokonce plně decentralizované. Podobné to bude s poplatky. Problém vyvolává reakci a je jen otázka času, než se najde řešení. Na obzoru už je Lightning Network, Atomic Swaps, Schnorr a další,“ věří expert na kryptoměny z Liberálního institutu.

Lepší než bitcoin? Letošní zisk litecoinu přesáhl 6500 %

Newsletter