Pohonné hmoty dále zlevnily. Pomáhá i silná koruna

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu pokračovaly v dalším zlevňování. Opět klesala rychleji cena nafty. Cenové nůžky mezi ní a benzínem se tak dále rozevírají. Benzín v průměru zlevnil o 18 haléřů na 37,48 Kč za litr. Nafta pak v průměru o 30 haléřů na 36,30 Kč za litr. Průměrná cena nafty je tak již nižší než v den, kdy započala válka na Ukrajině. Tehdy (24.2.2022) stál litr nafty v průměru 36,45 Kč.

Ceny pohonných hmot padají díky nepříznivému vývoji na burze pohonných hmot v Rotterdamu, kde v druhé polovině února ceny mírně poklesly. Pozitivním faktorem je nadále extrémně silná koruna, která dokonce tento týden prolomila na páru s eurem hranici 23,40. Na takové úrovni nebyl kurz EUR/CZK od roku 2008. Nafta stále zlevňuje rychlejším tempem díky mohutnému předzásobení Evropy před začátkem platnosti embarga na dovoz ruských ropných produktů.

Nižším cenám nafty také pomáhá teplejší zima, která srazila ceny zemního plynu pod 50 EUR za MWh. Poptávka po naftě na topné účely je tak nižší. Do cen pohonných hmot se zatím nijak nepromítlo zmiňované embargo na dovoz ruských pohonných hmot. To se však může v rámci několika týdnů změnit. S dovozem nafty z oblastí, jako je Blízký Východ, Indie a Čína, se bude pojit mírné zdražení. Během léta navíc očekáváme opět vyšší poptávku po zemním plynu, jelikož země EU budou pravděpodobně opět doplňovat své zásobníky. Tyto faktory by mohly střednědobě vyhnat ceny nafty přes 40 Kč za litr. Krátkodobě však očekáváme pokračování dosavadního trendu, ceny nafty by měly padat rychleji než u benzínu. Vyloučeno není ani prolomení hranice 36 Kč za litr v následujících 2 týdnech.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Nižším cenám pohonných hmot přál v únoru i vývoj na trhu s ropou. Její ceny sice byly tradičně velmi volatilní, v druhé polovině února však ropa ukázala sestupný trend. Příčinou bylo zejména dění v USA, kde došlo k překvapivému nárůstu ropných zásob u amerických producentů. Ty se od začátku února překvapivě zvýšily o 26 milionů barelů. Tento jev může ukazovat na postupný pokles poptávky v USA. Na ceny ropy také tlačil posilující americký dolar, který nabral druhý dech díky vyhlídkám na další zvyšování úrokových sazeb.

V reakci na ruské omezení produkce od března navíc v USA odsouhlasili další uvolnění jejich strategických ropných rezerv na trh. V minulém roce došlo k uvolnění rekordních 180 milionů barelů na trh a nyní dojde k uvolnění dalších 26 milionů. USA se tak snaží srazit cenu ropy za každou cenu v rámci neutuchajícího boje s inflací. Otázkou však je, jak dlouho může být USA úspěšná. Za prvé se Američanům krátí strategické ropné rezervy, které jsou na nejnižších hodnotách za 40 let. Od USA tak letos očekáváme spíše doplnění ropy do rezer, to by mělo přijít při cenách kolem 70 USD za barel WTI (ten aktuálně stojí 76,50 USD).

Od března navíc platí snížení ruské produkce ropy o 500 tisíc barelů denně. To představuje přibližně 0,5 % světové produkce. Letos však očekáváme celosvětový růst poptávky po ropě o 2 až 2,5 %. Hlavním tahounem je pak Čína, která se opět otevřela světu a její průmysl začíná šlapat na plné obrátky. Pokud kartel OPEC nezvýší svou produkci na zasedání v červnu, na trhu může dokonce nastat nedostatek ropy. To by znamenalo růst její ceny možná i přes 100 USD za barel. Je dost možné, že právě toto OPEC chce. Ceny pohonných hmot by pak vystřelily opět přes 40 Kč za litr.

Zdroj: PurpleTrading, Bloomberg, Reuters, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter