Evropské i americké výnosy rostou. Dolar drží zisky pod 1,1040 za euro. Silný dolar negativem pro měny regionu. Koruna krátce oslabila nad 25,35 za euro a nad 22,95 za dolar.

Pohonné hmoty začínají zlevňovat. Kam až klesne cena?

Zdroj: Depositphotos

Ceny benzínu i nafty dle očekávání v minulém týdnu výrazně spadly. Zlevňování by navíc mělo pokračovat dále. Průměrná cena benzínu spadla o 54 haléřů na 38,31 Kč za litr. Nafta pak zlevnila o 52 haléřů na průměr 38,79 Kč za litr. Za zlevňováním stojí zejména pozitivní vývoj na trhu s ropou. Z té již vyprchalo veškeré válečné prémium a cena ropy Brent tak spadla na 82 dolarů za barel, což je prakticky nejnižší hodnota od července.

Cena ropy padá již téměř měsíc. To se promítá i na burze pohonných hmot v Rotterdamu, kde cena nafty i benzínu za poslední týdny výrazně korigovala. Pozitivním faktorem byla i česká koruna, která na páru s eurem opět mírně posílila. Díky výrazně vyšší než očekávané inflaci za říjen kurz opět klesl o 10 haléřů na 24,50 CZK/EUR. Pozitivní vývoj cen pohonných hmot by měl převládat i do konce listopadu. Prudký pád cen ropy se ještě zcela nepromítl do jejich cen. Do konce měsíce tak může průměrná cena nafty i benzínu padnout i pod úroveň 38 Kč za litr. S nižšími teplotami však očekávám prudší pád cen spíše u benzínu, jelikož poptávka po naftě roste díky jejímu využití na topné účely.

Trhy aktuálně vnímají konflikt na Blízkém východě jako lokální a již mu nevěnují větší pozornost. To se odráží i na cenách ropy. Maximum z průběhu října bylo 94 dolarů za barel ropy Brent, nyní jsme o 12 dolarů níže. Ceny ropy tlačí níže i slabší poptávka po pohonných hmotách v USA a také smíšená ekonomická data z Číny. Ta se podruhé tento rok propadla do deflace a její ekonomický růst je tak ohrožen. Právě Čína je největším importérem ropy na světě a její ekonomická kondice je pro ceny ropy klíčová.

Je možné, že ropa brzy nalezne své dno a bude spíše zdražovat. Konflikt na Blízkém východě se může kdykoliv opět rozvířit. Tento týden navíc kartel OPEC zveřejnil svůj měsíční přehled a za rok 2023 očekává celosvětový růst poptávky po ropě o 2,46 milionu barelů denně ve srovnání s rokem minulým. V příštím roce by poptávka měla vzrůst o dalších 2,25 milionu barelů denně. Pokud tak OPEC nezvýší produkci, může být příští rok ještě větší nedostatek ropy na trhu. Průměrná cena ropy se tak v příštím roce může držet nad 80 dolarů za barel. Postupně navíc očekáváme oslabení české koruny, na páru s eurem možná nad 25,20 CZK/EUR. Vyšší ceny ropy a slabší koruna příští rok mohou prodražit pohonné hmoty a jejich průměrná úroveň tak může vydržet blízko 40 Kč za litr nafty i benzínu.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter