Pohrává si ECB s trhy? Křičí víc, kupuje méně

Pozdvižení na trzích vyvolala v minulém týdnu slova člena vedení Evropské centrální banky Benoita Coeuré. ECB dle něj před nástupem dovolenkové sezóny a propadem likvidity na finančních trzích uspíší nákupy dluhopisů v rámci svého programu kvantitativního uvolňování (označme jej obvyklým QE). O to překvapivější jsou reálná data z tohoto týdne. Ukázala, že v týdnu do 22. května byly nákupy ECB v rámci programu nejnižší od jejich spuštění v dubnu.

ECB dosud nakoupila v rámci svého „QE“ programu vládní a další veřejné dluhopisy za celkem 134,2 miliardy eur. V posledním týdnu do této částky přidala 11,8 miliardy eur. Držbu krytých dluhopisů ECB nafoukla o dvě miliardy na 82,8 miliardy eur – nejméně od spuštění programu. ABS dokoupila o 99 milionů eur na 6,2 miliardy eur.

Coeuré slova o uspíšení evropského QE před létem vyřkl 18. května a krom jiného spustit nevoli investorů. Je to typ zprávy, kterou by ECB měla komunikovat plošně podle hesla „všem ve stejnou chvíli“. Investoři ukázali velkou vlnu nevole a ECB dva dny nato změnila pravidla komunikace s médii. Zpráva logicky rozhýbala euro proti dolaru (na čemž mohli vydělat ti, kdo zprávu měli z první ruky) a německým 10letým dluhopisům pomohla ukončit nejdelší sérii poklesů od června roku 2012.

ECB spustila své QE s cílem měsíčně nakupovat dluh veřejného sektoru, kryté dluhopisy a ABS v objemu 60 miliard eur. Řekla ale, že program může být flexibilní. Běžet má do září roku 2016, ale ani to není mantra. ECB chce dotlačit inflaci zpět k 2% inflačnímu cíli nebo těsně pod něj. To je kotvou její politiky a tedy i mantrou. Pro investory je poslední statistika o nákupech ECB důvodem k pochybám. Co od centrální banky potřebují nejvíce, je čitelnost a konzistence v jejích vyjádřeních a skutečných krocích.

Newsletter