Pohřeb dolaru? Ten se konat nebude!

Ještě před pár měsíci se velké banky předháněly v tom, která z nich přesněji trefí sázku na dosažení parity dolaru s eurem. Toho jsme se ale nakonec nedočkali, eurodolar se k magickému kurzu 1,000 EURUSDani pořádně nepřiblížil. Na základě toho banky své sázky překopaly, ovšem až na jednu. Americká Goldman Sachs věří, že ta pravá dolarová rally nás teprve čeká.

Podle agentury Bloomberg odepsal dolarový index tento měsíc přibližně 3,5 %, což je nejhorší výkon od dubna 2011. Ještě rychleji se pak propadá množství sázek pracujících s možným zvratem, který by dolar dostal opět na „nohy“(viz graf).

Svou vinu na tomto vývoji nese především Federální rezervní systém, který během svého posledního zasedání oznámil redukci z původně zamýšlených čtyř úrokových navýšení na dvě během tohoto roku. V návaznosti na to některé banky přehodnotily svůj výhled. Podle společnosti Mayquarie nás čekají asi dva až tři měsíce dalšího oslabení americké měny. Dle Morgan Stanley pak ke změně tohoto trendu bude potřeba mnohem více než „holubičí“ centrální banka.

Tento pohled však „Goldmani“ nesdílejí. Jejich predikce pracuje s výrazně lepším vývojem americké ekonomiky, který ve výsledku Fed donutí provést celkem tři kola tzv. úrokové „ normalizace“.

„Naší základní premisou dolarového výhledu je jeho posílení, nikoliv oslabení. To by mělo pramenit z toho, jak slibný vývoj americké ekonomiky podpoří Fed k dalšímu navýšení úroků. Dolar by tak měl výrazně posílit, a to především vůči euru a japonskému jenu,“ přepisuje agentura Bloomberg slova studie Goldman Sachs, kterou vedl Robin Brooks. „Zpevnění je sice těžké, avšak dolaru se to podaří,“ dodal měnový expert.

Aktuální sázky na navýšení amerických sazeb pracují s 39% pravděpodobností „akce“ během červnového zasedání Fedu. V případě pouze jednoho zvýšení, a to o 25 bazických bodů, se pak dostáváme na 68 %. V průměru by sazby měly do konce kroku dosáhnout 0,625 %. V návaznosti na to Goldman Sachs predikuje dolarovou rally o velikosti zhruba 15 %.

Aktuální vývoj tuto představu zatím potvrzuje. Dolar na páru s eurem sílí bezmála o 0,2 %. Vůči jenu pak o více jak 0,3 %.

Newsletter