Pojišťovně VIG klesl v pololetí zisk před zdaněním o 17,5 %

AKTUALIZOVÁNO – Největší rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group AG (VIG) klesl v pololetí zisk před zdaněním meziročně o 17,5 procenta na 201,3 milionu eur. Hrubé předepsané pojistné naopak vzrostlo o 0,4 procenta na 4,93 miliardy eur. VIG také uvedla, že letos čeká naplnění rozpočtových cílů. Akcie VIG v úvodu reagovaly na výsledky poklesem.

Pololetní čistý zisk pojišťovny se snížil o 18,8 procenta na 152,7 milionu eur. Zisk na akcii se snížil na 2,26 eura, zatímco ve stejném období loni to bylo 2,80 eura.

Miroslav Frayer z Komerční banky připomněl, že VIG již na začátku srpna avizovala zisk před zdaněním okolo úrovně 200 milionů eur. „Solventnost zůstává nadále velmi vysoká. Vzhledem k již předběžným výsledkům neočekáváme výraznou reakci ceny akcií,“ dodal Frayer.

Výkonná ředitelka VIG Elisabeth Stadlerová uvedla, že pololetní výsledky ukazují, že firma je na cestě k dosažení celoročního cíle 400 milionů eur. A to navzdory prostředí nízkých úrokových sazeb, který má negativní vliv na finanční výsledek firmy.

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, stoupl o dva procentní body na 97,9 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V České republice VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Newsletter