Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Pokles cen v eurozóně v lednu zrychlil, argument pro ECB

Deflace v eurozóně se v lednu prohloubila. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,6 procenta po prosincovém poklesu o 0,2 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat. 

Prosincový pokles cen v eurozóně byl první od roku 2009. V lednu se podle čtvrtečních údajů spolkového statistického úřadu dostalo do deflace i Německo, tedy největší ekonomika eurozóny. 

Analytici původně předpokládali, že spotřebitelské ceny v eurozóně vykážou za leden pokles o 0,5 procenta. Už čtvrteční údaje z Německa však podle některých naznačili, že propad cen v eurozóně bude o něco výraznější. 

Evropská centrální banka (ECB) se minulý týden v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace rozhodla, že zahájí nákupy vládních dluhopisů a napumpuje do ekonomiky eurozóny více než bilion eur.

ECB už loni snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta. Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. 

Newsletter