Poklidné vody na české koruně se blíží ke konci

Včerejší velmi poklidné obchodování prospívalo koruně, která oproti středě posílila o téměř čtyři haléře. Výrazné pohyby však očekáváme až příští týden po revizi HDP za druhé čtvrtletí. Pokud ta potvrdí dobrá čísla z prvního odhadu, mohl by se kurz dostat pod 26 za euro. Koruna by se tak posunula na nová pointervenční maxima a vymanila se z relativně úzkého kurzového pásma, ve kterém se pohybuje již téměř dva měsíce.

Poklidné vody na české koruně nerozhoupala ani slušná čísla z důvěry v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry se v srpnu zvýšil o jeden bod až na 98,7 b., což byla nejvyšší úroveň od ledna letošního roku. Koruna se i přesto stále nevymanila z úzkého pásma a zakončila den v okolí 26,09 EURCZK. 

Velmi silná data ohledně HDP  předvedlo Španělsko, kde hrubý domácí produkt ve 2Q rostl mezikvartálně o 0,9 %, což bylo v souladu s odhady. Překvapením však bylo rozhodnutí tamního ministra financí, který v reakci na lepší data nejspíše navýší letošní odhad španělského HDP, který činí 3 %. V reakci na tuto zprávu EURUSD vzrostlo o 20 bodů až k hladině 1,1810 EURUSD.  Neudrželo se na ní však dlouho, týdenní statistiky z trhu práce v USA dokázaly euro intradenně otočit a podpořit americký dolar. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dopadl o 3 tisíce lépe na 234 000. EURUSD však za celý den nijak zvlášť nevybočilo z poklidného obchodování. Pravděpodobně se velké překvapení nestane. Dolar vůči koruně zakončil také beze změny na 22,11 USDCZK.

Z očekávaných událostí se dnes investoři dočkají cen dováženého zboží a HDP v Německu, indexu spotřebitelské důvěry ve Francii, Ifo indexu podnikatelské nálady v Německu a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA. Devizové vody by mohlo rozvířit předdevším symposium světových centrálních bankéřů v americkém Jakson Hole, kde promluví šéfka Fedu Yellenová a guvernér ECB Draghi.

Dnešní scénář EURUSD vidíme v pásmu 1,177 – 1,181. Dolar proti koruně pak odhadujeme v rozmezí 22,06 – 22,18 USDCZK.  Koruna vůči euru by se měla pohybovat od 26,05 až 26,15 EURCZK.

Newsletter